Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Nový Jo Nesbø na obzore?

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

Heine Bakkeid vydal svoju druhú knihu o vyšetrovateľovi Thorkildovi a fanúšikovia severskej detektívky sú nadšení. Hovorí sa, že Bakkeidov (anti)hrdina Thorkild Aske môže dať dole z trónu aj Nesbøovho Harryho Hola. Je na tom niečo pravdy?

Briti, ktorí špehovali pre komunistickú Štátnu bezpečnosť

Briti, ktorí špehovali pre komunistickú Štátnu bezpečnosť

.marína Gálisová .svet

Niektoré príbehy pôsobia ako kuriozity, ale sú veľmi poučné. Napríklad story britského labouristického poslanca Geoffreyho Robinsona, ktorý pracoval pre československú komunistickú ŠtB. A nebol vo svojej strane jediný. A ako blízko k spolupráci sa dostal Jeremy Corbyn, možno budúci premiér Británie?

They are the champions

They are the champions

.marína Gálisová .šport .fototéma

Aká bola fínska cesta za zlatou medailou a v čom tkvie ich úspech?

Rasizmus v kostolných laviciach – a čo ak  je to inak?

Rasizmus v kostolných laviciach – a čo ak je to inak?

.marína Gálisová .názory

Prípad z Trnavy, keď sa prvé sväté prijímanie stalo dejiskom sporov o posadenie rómskeho dievčatka v lavici medzi ostatnými prvoprijímajúcimi deťmi, otriasol Slovenskom.

Osobné stretnutia sú najcennejšie

Osobné stretnutia sú najcennejšie

.marína Gálisová .spoločnosť

Švédsky ekonóm David Andersson vo svojom výskume prekročil hranice toho, čo by niekto označil za čistú ekonómiu. Pôsobí vo Vietname, venuje sa konceptu kreatívnych miest a súkromného mestského plánovania. Hovorí, že bez otvorenosti a tolerancie spoločnosť upadá.

Hokej a národné špecifiká, alebo ľudstvo v akcii?

Hokej a národné špecifiká, alebo ľudstvo v akcii?

.marína Gálisová .názory

Slovensko verzus Kanada: videli sme krásny zápas s nekrásnym záverom. Taký poučný, aký nám len partia trénera Ramsayho mohla ukázať. A poučenia z neho nie sú len hokejové.

Cirkvi niet pomoci?

Cirkvi niet pomoci?

.marína Gálisová .názory .cirkev pod lupou

Duchovní na Spiši zatlačili na biskupa, aby odvolal istého kňaza v súvislosti s prípadom sexuálneho zneužívania, znela správa, ktorá minulý týždeň prešla internetom. Reakcie na ňu

Po 35 rokoch na scéne stále objav

Po 35 rokoch na scéne stále objav

.marína Gálisová .kultúra .hudba

Nie je veľa kapiel, ktoré na alternatívnej scéne pôsobia nepretržite tri a pol desaťročia. A už vôbec nie je veľa kapiel, ktoré po takom čase zostanú na dráhe objavovania a vývoja. Ľahká Múza je unikát, lebo nikdy neoťažela a neustrnula. A príležitostí na to mala dosť.

Víkend a divy česko-slovenskej alternatívy v Štiavnici

Víkend a divy česko-slovenskej alternatívy v Štiavnici

.marína Gálisová .kultúra

Banská Štiavnica je na kultúru zvyknutá, pripravená a občas možno aj trochu rozmaznaná. Ale tento víkend ju čaká jedinečná akcia. Stretnutie umelkýň, ktoré spája láska k objavovaniu ešte z čias undergroundu: Gudrun z kapely Ľahká Múza a Evy Turnovej.

Lubyovej reči o slobode

Lubyovej reči o slobode

.marína Gálisová .slovensko .politika

Ministerka školstva tvrdí, že povinné vyučovanie angličtiny jej u základoškolákov pripomína časy, keď bola povinná ruština. A preto podľa nej treba s povinnou angličtinou skoncovať. Argumentácia slobodou výberu však tentoraz zaváňa totalitou.