Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.lifestyle
Madlenka, koláčik pútnikov

Madlenka, koláčik pútnikov

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 13.02.2022

Vyzerá ako malá slza. No keď sa prizrieme bližšie, pripomenie nám skôr malú pobrežnú mušľu. Koláčik, ktorý symbolizuje Francúzsko a pozná ho každý kovaný knihomoľ. Podáva sa na raňajky k čaju alebo ako olovrant ku káve. Madlenka.

S cisárskou kožou na trh

S cisárskou kožou na trh

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 06.02.2022

Šťavnaté kúsky tmavého mäsa, z ktorých sa jemne parí. Na sebe majú poukladané chrumkavé, celkom tenké striešky, lesknú sa na slnku ako bronzové ozdoby starovekého brnenia. Podáva sa najrafinovanejšia pochúťka čínskej kuchyne: pekinská kačica.

Peruánska borievka

Peruánska borievka

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 30.01.2022

Pravidelne sa pridáva do zmesi, ktorá sa komerčne nazýva farebné korenie. Svieti medzi bielym, zeleným a čiernym korením a nikomu ani nenapadane, že tam vlastne nemá čo robiť. Nemá s nimi totiž vôbec nič spoločné. Ružové korenie.

Banánový chlieb, chutné dieťa krízy

Banánový chlieb, chutné dieťa krízy

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 23.01.2022

Náruživé kváskovanie, bezdôvodné postávanie s čiapkou na hlave v ľadovej vode uprostred jazera alebo chodenie po dome na rukách či nezriadené pitie džintoniku. To sú emblematické prejavy krízy. Medzi ne môžeme s pokojným svedomím zaradiť ešte jeden fenomén: banánový chlieb.

Krupicová kaša: Mapa detstva

Krupicová kaša: Mapa detstva

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 16.01.2022

Stretli sme sa s ňou všetci. Jedni ju do seba hádzali, len taký fukot, iní sa v nej babrali, pozerali okolo, všetko bolo vtedy zaujímavejšie, ako načierať lyžicu do bielej bačoriny a klásť si ju do úst. Krupicová kaša.

iPhone je s nami už 15 rokov. Čo bolo na začiatku?

iPhone je s nami už 15 rokov. Čo bolo na začiatku?

.marian Jaslovský .lifestyle 14.01.2022

Dňa 9. januára 2007 na veľtrhu/výstave CES predstavil Steve Jobs svetu prvý model iPhone, ktorý, ako to už produkty Apple vedia, zmenil svet mobilnej komunikácie.

Wasabi, štipľavý tieň

Wasabi, štipľavý tieň

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 09.01.2022

Mnohí ho ochutnali, podaktorí si bez neho nevedia predstaviť svoj gastronomický život, no málokto z nich ho videl naživo. Dokonca ani tá zelená pasta, ktorá sa v našich končinách predáva pod jeho menom. Mnohí ho ochutnali, no nebolo to wasabi.

Margarita, sedmokráska z Mexika

Margarita, sedmokráska z Mexika

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 02.01.2022

Je osviežujúca. Vonia po citrusoch – limetke a pomaranči. Hneď pri prvom ochutnaní nás dokáže preniesť na miesta, kde by sme najradšej prečkali tento chorý a uzimený čas. Jemný pruh soli pripomenie more a ostrý tón tequilly zas rozprúdi krv. Margarita.

Orechy a karamel

Orechy a karamel

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 12.12.2021

Nechýbajú pri žiadnych sviatkoch, tobôž nie pri tých vianočných. Spomedzi zákuskov nevyhrávajú súťaže krásy, no pokiaľ ide o výskyt, nemajú v našich končinách konkurenciu. Sú všade. A nie je to len tým, že sa pripravujú veľmi ľahko. Grilážové rezy.

Saturejka: Nemravná bylinka

Saturejka: Nemravná bylinka

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 05.12.2021

Niečo medzi tymiánom a rozmarínom. Je súčasťou viacerých dôležitých koreniacich zmesí, no samostatne sa o nej hovorí primálo, niektorí ju dokonca ani nepoznajú. A pritom ide o jednu z najdôležitejších byliniek európskej kuchyne. Krásna, vznešená, za každých okolností elegantná saturejka.