Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marian Jaslovský: Porevolučné odklínanie kultúry

Marian Jaslovský: Porevolučné odklínanie kultúry

.marian Jaslovský .kultúra .kultúra 11.11.2022

Samozrejme, aj pred rokom 1989 sme si vedeli vytvoriť duševné domy plné kultúry. Pri troche šikovnosti (alebo aj trpezlivosti a šťastia) sme vedeli získať nejaké knihy, platne a informácie o západnom umení. So živými koncertmi to bolo oveľa horšie.

Knižnica týždňa: Ukrajinská rozmanitosť

Knižnica týždňa: Ukrajinská rozmanitosť

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 11.11.2022

Hlavnou úlohou reportéra či reportérky je vnímať, počúvať a zaznamenávať. Vnímať to, čo bolo, je a aj bude. A počúvať tých, čo hlavne ešte môžu a majú čo povedať.

Filmy týždňa: Desivý horor, plešatý princ aj ženy sobě

Filmy týždňa: Desivý horor, plešatý princ aj ženy sobě

.martin Papšo .kultúra .film 11.11.2022

Nedávno sme oslávili 104. výročie vzniku ČSR a krátko na to aj Halloween. Niekomu sa môže zdať, že viac pozornosti venujeme tomu druhému, a preto to u nás niekedy vyzerá tak strašidelne. Čo tieto dve veci spája? Samozrejme, že kino.

Rusko vo filme

Rusko vo filme

.martin Papšo .kultúra .kultúra 11.11.2022

Je zaujímavé, že zatiaľ čo účasť ruských športovcov na medzinárodných súťažiach sa zakazuje, vo filme (a kultúre všeobecne) takéto snahy zatiaľ veľmi nebadať. A pritom už Lenin chápal, aký je film pre súdruhov dôležitý.

Mojše Band a ich Prikázania

Mojše Band a ich Prikázania

.marian Jaslovský .kultúra 09.11.2022

Mojše Band zo Spišskej Belej je skupina, ktorú si nemohli nevšimnúť nielen priaznivci world jazzu vďaka sofistikovanej kombinácii staršej aj novšej židovskej hudbe, lokálneho (východoslovenského) folklóru a jazzu.

Spomienka na Nazareth

Spomienka na Nazareth

.ľuboš Dzúrik .kultúra 09.11.2022

Zomrel Dan McCafferty, hlas skupiny Nazareth. Ľuboš Dzúrik, zakladateľ trenčianskej hudobnej skupiny CHVM, uverejnil na svojom facebooku milú osobnú spomienku na jednu zo skupín jeho života, ktorá navždy onemela.

Seriálové a filmové tipy: Koruna, David Beckham a Deň-D

Seriálové a filmové tipy: Koruna, David Beckham a Deň-D

.bibiána Kristína Danitová .kultúra 08.11.2022

Tohtotýždňovej ponuke dominuje kritikmi uznávaná a divákmi obľúbená séria zo života britskej monarchie. Veľa priestoru je venovaného futbalu – klasickému aj americkému. Nechýba ani krátky exkurz do histórie a trocha humoru v sitkome o tvorcoch videohier.

Ako vyzerali džezáky 2022?

Ako vyzerali džezáky 2022?

.marian Jaslovský .kultúra 07.11.2022

V aktuálnom .týždni si môžete prečítať, ako zneli Bratislavské jazzové dni 2022. Tak sa pozrime, ako vyzerali. Fotografie sú zoradené chronologicky.​

BJD 2022: Hudba bez vrásky na čele

BJD 2022: Hudba bez vrásky na čele

.marian Jaslovský .kultúra .hudba 04.11.2022

K „džezákom“ mám osobný vzťah. Väčšina z tých tisícok ľudí, ktorí boli na niektorých zo 47 ročníkov, hlavne pred rokom 1989, ho zrejme má.

Ozzy Osbourne: Nesmrteľný

Ozzy Osbourne: Nesmrteľný

.rudi Rus .šimon Jeseňák .kultúra .hudba 04.11.2022

Princ temnoty a Krstný otec heavy metalu, to sú dve najznámejšie prezývky tejto výraznej hudobnej osobnosti. Celoživotný búrlivák a symbol rokenrolového spôsobu života už viac než päť desaťročí magnetizuje davy fanúšikov gitarovej hudby po celom svete. Ozzy Osbourne sa na posledné roky svojho života presťahoval z horúcej Kalifornie do rodnej Británie. A vydal jeden zo svojich najlepších sólových albumov.