Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Johnny Cash: muž odměněný příběhem

Johnny Cash: muž odměněný příběhem

.ondřej Štindl .echo 24 .kultúra

Politika je v Česku výrazně pánská doména, o zdejších politických špičkách se někdy mluví jako o „alfa samcích“. Část z nich se taky prezentuje jako mužná hráz proti hrozbám různého druhu – nebezpečím přicházejícím z ciziny nebo destruktivním ideologiím nové doby.

Treba prediskutovať fenomén: Masaryk a Štefánik

Treba prediskutovať fenomén: Masaryk a Štefánik

.lukáš Krajčír .kultúra

Vo februári a v marci sa v bratislavskom A4-priestore súčasnej kultúry budú konať diskusie venované Masarykovi a Štefánokovi.

.týždeň

Kde bolo, tam bolo, nie je

.michaela Mojžišová .kultúra .kritika

„Možno svet zachrániť pred patriarchálnou chamtivosťou alebo pred zlatom vykúpeným krvou?“ – pýta sa režisér Daniel Kramer v bulletine k najnovšej opernej produkcii SND, Sadkovi od Nikolaja Rimského Korsakova. Svojou inscenáciou si dáva odpoveď. Nemožno.

.týždeň

Tragédie urozeného světanápravce

.jiří Peňás .kultúra .knižnica

V polovině osmdesátých let vzbudil v jinak dosti zatuchlých poměrech oficiálně vydávané literatury značnou pozornost historický román Antona Hykische Milujte královnu – byla jí Marie Terezie. Že šlo o překlad ze slovenštiny, český čtenář tehdy možná ani příliš nevnímal.

.týždeň

Človek obojživelník

.peter Bálik .kultúra .film

Podoba vody, film režiséra Guillerma del Tora, získal prestížnu Zlatú palmu. Získal aj dva zlaté Glóbusy a americká filmová akadémia mu teraz nadelila až 13 oscarových nominácií. Kto by to bol povedal, že film o žabom mužovi bude zbierať všetky ocenenia.

.týždeň

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

DIVADLO F. M. Dostojevskij: Krotká ● FILM Daj mi tvoje meno ● HUDBA Pris: Naše večery

.týždeň

Treba 6/2018

.kultúra .treba

TREBA SPOZNAŤ ženy, čo prerástli svoju dobu ● TREBA SPOZNAŤ Beethovena ● NETREBA ZABUDNÚŤ na extrémizmus ● TREBA DOPLESAŤ Fašiangy sa krátia ● TREBA SA POZERAŤ V TELKE Dystopia podľa Lucasa

.týždeň

Viac zmenšovania!

.juraj Malíček .kultúra .zásah

Nemôžem si pomôcť a asi aj psychoanalytik by mal k tomu čo povedať, ale milujem filmy o zmenšovaní. 

Umenie odísť

Umenie odísť

.peter Bálik .kultúra

Starnúce hviezdy ohlasujú svoje posledné koncerty. Veteráni popmusic sa rozhodli, že ich rozlúčka s koncertným životom bude veľkolepá.

Newyorská formácia ZS po čase opäť v Bratislave

Newyorská formácia ZS po čase opäť v Bratislave

.peter Dolník .kultúra

Stretnú sa bubeník, saxofonista a gitarista. Všetci traja už všetko počuli, všetko dokážu zahrať, a nebavia ich tradičné hudobné postupy. Založia preto hudobné komando ZS (vyslovujte zís, ako keď sa prehnane snažíte vysloviť Jezus).