Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
.týždeň

O tele a o duši

.františek Gyárfáš .kultúra .zásah

Európske filmy si nemôžu dovoliť stometrovú cunami, desaťtisíce zombíkov ani hviezdnu pechotu. Chýbajú nám nielen hollywoodske rozpočty, ale aj – a verím, že najmä – zjednodušujúca veľkorysosť vyhlásiť: ja som najväčší. Z núdze sa musíme venovať tomu, čo zostalo: ľuďom. Niežeby to bolo málo. 

.týždeň

Viva Verdi!

.michaela Mojžišová .kultúra .kritika

Slovenská operná jeseň patrila Giuseppe Verdimu. Banskobystrická Štátna opera inscenovala populárnu Traviatu, košické Štátne divadlo uviedlo málo hraný maestrov epilóg, smiešno-smutnú komédiu Falstaff.

.týždeň

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Wojciech Górecki: Planéta Kaukaz (Absynt 2017) • DIVADLO Veselé paničky windsorské (SND) • FILM Thor: Ragnarok

Spasený

Spasený

.peter Bálik .kultúra .hudba

V roku 1979 Bob Dylan stretol Ježiša. Kresťanská viera mu síce dlho nevydržala, mnohí fanúšikovia ním opovrhli, ale za tri roky, ktoré sa označujú ako The Gospel Period, stihol nahrať kopu skvelých piesní.

.recka týždňa: Benjamin Clementine – I Tell a Fly

.recka týždňa: Benjamin Clementine – I Tell a Fly

.filip Olšovský .kultúra

Po dvoch rokoch od zisku Mercury Prize prišiel najťažší moment – nadviazať naň druhým albumom. A Benjamin Clementine ho príliš nezvládol.

Festival pripomenie hodnotu slobody

Festival pripomenie hodnotu slobody

.redakcia .kultúra

Holokaust, deportácie obyvateľstva do sovietskych pracovných táborov či zaobchádzanie s politickými väzňami a ich rodinami za komunizmu - aj tieto témy budú rezonovať počas Festivalu slobody v Bratislave.

Festival HoryZonty v Trenčíne ponúkne 53 filmov

Festival HoryZonty v Trenčíne ponúkne 53 filmov

.barbora Prekopová .kultúra

Dvanásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty sa bude konať od 9. do 11. novembra v Trenčíne. Svojim priaznivcom ponúkne 53 filmov z horského prostredia, z toho 19 od našich autorov.

Busopolis

Busopolis

.denisa Gdovinová .kultúra

Už sme si zvykli, že slovenské autobusové stanice sú často veľký a nevľúdny hangár. Ako však vyzerá kvalitná autobusová stanica? Dokáže presvedčiť aj moderného človeka, aby do mesta prestal jazdiť autom? A bude takou stanicou nová bratislavská Stanica Nivy?

.týždeň

Svet v znamení narcisa

.martin Mojžiš .kultúra .knižnica

Pohľad na politiku očami psychológa či psychiatra môže byť veľmi poučný. Vždy mu síce hrozí, že prílišným dôrazom na niektoré javy stratí schopnosť vidieť mnohé iné, ale aj neúplný obraz môže byť inšpiratívny.

Zlomený Wajda?

Zlomený Wajda?

.františek Gyárfáš .kultúra .zásah

Hamleti sa mohli v Poľsku rodiť celé dvadsiate storočie. Veľa o nich vieme: Poľsko malo Andrzeja Wajdu (1926 – 2016), kronikára osudových víchric.