Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Sopeľ a šušeň

.časopis .veda 13.08.2011

Koľko slizu musí vyprodukovať nejaký živočích na to, aby sme ho nazvali slizkým? Jeden až jeden a pol litra denne stačí? Ak áno, potom je človek navonok v podstate celkom suchý (hoci občas spotený), ale vnútorne značne slizký živočích.

.týždeň

Masť a maz

.časopis .veda 07.08.2011

Spotené čelo, mastné vlasy, špinavé uši – to všetko sú veci, z ktorých má len málokto radosť (výnimku z tohto pravidla predstavujú firmy vyrábajúce kozmetické prípravky). Načo je to dobré? Čomu to slúži? Prečo nám to tá matka príroda robí?

.týždeň

Pot a slzy

.časopis .veda 31.07.2011

Za jedno aj druhé sa tak trochu hanbíme, jedno aj druhé sa snažíme skrývať. Každé z nich je symbolom niečoho nepríjemného – jedno námahy, druhé smútku. Spoločne symbolizujú dlhodobé strádanie a odriekanie. A pritom sú to také dobré veci.

.týždeň

Dajme si pozor na vzorce

.časopis .veda 17.07.2011

Publish or perish – publikuj alebo zhyň. Máločo charakterizuje súčasný vyspelý akademický svet tak výstižne, ako toto zvláštne heslo. Výkonnosť vedcov sa meria práve počtom ich publikácií a počtom ohlasov (citácií) na tieto publikácie. Je to správne, ale nič netreba preháňať.

.týždeň

Vysvetlime si nedorozumenia

.štefan Toma .časopis .veda 17.07.2011

V poslednom čase sa čoraz viac debatuje o úrovni slovenských vysokých škôl, pričom silnejú hlasy spochybňujúce akékoľvek hodnotenie tejto úrovne. Občas sa dokonca tvrdí, že prírodovedné (a azda aj technické) odbory sú pri hodnotení zvýhodňované alebo že si dokonca dobré hodnotenie „vedia zariadiť“.