Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.zvedochtivé čítanie: Kniha, ktorá šokovala viktoriánsky svet

.zvedochtivé čítanie: Kniha, ktorá šokovala viktoriánsky svet

.andrej Zeman .stĺpčeky .veda 24.11.2023

Dnes si povieme jeden zaujímavý príbeh o knihe explozívnej ako rozbuška. To dielo dalo do pozoru každého, kto vtedy žil vo viktoriánskej Británii, či už bol súčasťou vedeckého, alebo náboženského sveta. A nie, nebolo to nič od Darwina a jeho blízkych kolegov.

Parkinsonovo boľavé črevo

Parkinsonovo boľavé črevo

.norbert Žilka .veda .veda 24.11.2023

Parkinsonova choroba nie je len ochorením mozgu. Časť svojich zlovoľných aktivít vykonáva na periférii. Hlavným terčom je ľudské črevo. A práve tam nachádzame podobné patologické štruktúry ako v mozgu. A v ich okolí rozhnevané bunky imunitného systému.

F-16: Trvalo vo vývoji

F-16: Trvalo vo vývoji

.juraj Petrovič .veda .veda 24.11.2023

Technológia sa od prvého návrhu F-16 zásadným spôsobom posunula. Samotný aerodynamický tvar lietadla má stále vynikajúce vlastnosti, ale ani jeho obratnosť by mu v súčasnom svete elektronického vedenia vojny nezabezpečila úspech. Preto General Dynamics a po ňom Lockheed Martin, ktorý výrobu F-16 od GD kúpil, od jej vzniku pracovali na vylepšeniach.

F-16, stíhacia legenda

F-16, stíhacia legenda

.juraj Petrovič .veda .veda 10.11.2023

30. septembra oznámila spoločnosť Lockheed Martin úspešný let prvej slovenskej stíhačky F-16. Fighting Falcon, ako bola F-16 pôvodne nazvaná, časom získala prezývku Viper, čiže Zmija. Ako je možné, že stíhačka, ktorá po prvýkrát letela pred takmer 50 rokmi, sa nielen stále vyrába, ale je aj mimoriadne obľúbená ako novinka vo výzbroji vojenského letectva mnohých štátov?

Konzervatívna rôznorodosť ľudského mozgu

Konzervatívna rôznorodosť ľudského mozgu

.norbert Žilka .veda .veda 10.11.2023

Každý ľudský mozog má výnimočný a jedinečný rukopis. Pestré množstvo mozgových buniek vytvára rozmanité kombinácie. Ani vek, pohlavie či naši predkovia nedokážu vysvetliť mystérium ľudskej jedinečnosti.

Space Shuttle – koniec jednej éry

Space Shuttle – koniec jednej éry

.juraj Petrovič .veda .veda 27.10.2023

Mnohí ľudia sa hneď po tom, ako videli rozpad Columbie, vybrali hľadať jej trosky. Oficiálne hľadanie podporili aj astronauti Mark Kelly a Gregory Johnson. NASA a miestne úrady varovali ľudí pred zbieraním a schovávaním trosiek, pretože mohli byť kontaminované jedovatým palivom, ktoré poháňalo motory OMS a RCS.

Space Shuttle: Ďalších sedem statočných

Space Shuttle: Ďalších sedem statočných

.juraj Petrovič .veda .veda 20.10.2023

V roku 2003 bolo naplánovaných hneď niekoľko letov Space Shuttle k ISS. Boli potrebné pre jej zásobovanie, ale aj pre dodávku ďalších častí stanice, ktorá vďaka Space Shuttle postupne rástla do svojej plnej veľkosti. Okrem týchto letov bol ale naplánovaný aj jeden špeciálny let Columbie, STS-107, ktorý nemal s ISS nič spoločné. Nakoniec ale program Space Shuttle ovplyvnil spôsobom, ktorému by sa všetci v NASA radšej vyhli.

Deep biotech Mira Gašpárka: Týždeň zbúraných bariér v liečbe rakoviny

Deep biotech Mira Gašpárka: Týždeň zbúraných bariér v liečbe rakoviny

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda 13.10.2023

Začiatok augusta priniesol pozitívne správy v boji ľudstva proti rakovine. Dosiahli sme totiž míľniky na prahu diagnostiky, ako aj liečby.

Filmové baktérie

Filmové baktérie

.norbert Žilka .veda .veda 06.10.2023

Baktérie, ktoré tvoria biofilmy, nie sú hviezdami filmového sveta. Sú to však neviditeľní Rambovia medzi mikroorganizmami. Ukrývajú sa pred antibiotikami a imunitným systémom. A v správnej chvíli dokážu zaútočiť.

Space Shuttle: Krátkozraký ďalekohľad

Space Shuttle: Krátkozraký ďalekohľad

.juraj Petrovič .veda .veda 06.10.2023

Keď sa Galileo Galilei dopočul o vynáleze šošovkového ďalekohľadu, ktorý si nechal v roku 1608 patentovať holandský výrobca okuliarov Hans Lippershey, neváhal a zostrojil si vlastný. Pomocou tohto ďalekohľadu pozoroval pohyby planét, ale ako prvý aj Saturnove prstence a štyri najväčšie mesiace Jupitera. Dodnes sa preto Ganymed, Europa, Kallisto a Io nazývajú aj Galileiho mesiacmi.