Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Zo Slovenska neodchádzam

.časopis .spoločnosť

Rozhovor s archeológom Milan Horňákom z firmy VIA MAGNA o archeologických výskumoch na Bratislavskom hrade a o reakciách kolegov.

.týždeň

Kelti a bavoráky

.časopis .spoločnosť

Archeologické výskumy v súvislosti s veľkými investíciami sú u nás často eldorádom arogancie, korupcie a klientelizmu. Najviac diskutovanou témou je nepochybne stavba podzemných garáží na Bratislavskom hrade.

.týždeň

Veľmi precízne jatky

.filip Olšovský .časopis .spoločnosť

Na Slovensko sa téma odoberania orgánov čínskym politickým väzňom dostala len okrajovo. Komplexnejší obraz týchto praktík rozpráva skutočne odstrašujúci príbeh.

.týždeň

Čínska vnútorná záležitosť?

.filip Olšovský .časopis .spoločnosť

Minulý rok mu vyšla kniha, v ktorej opisuje hrôzostrašné praktiky v čínskych nemocniciach. Aj keď o odbere orgánov politickým väzňom prednáša po celom svete, obáva sa, že veľa nezmení. Americký publicista Ethan Gutmann.

.týždeň

Dokáže písmo zmeniť mesto?

.filip Olšovský .časopis .spoločnosť

Na prvý pohľad to pôsobí ako šialený koncept, pri ktorom jednotný štýl písania písmen pozmení celú komunitu ľudí. V širšom kontexte a pri znalosti viacerých svetových príkladov však prvotný skepticizmus aspoň čiastočne opadá a z imidžu sa stáva jadro.

.týždeň

Moje zemetrasenie

.dorota Nvotová .časopis .spoločnosť

Keď som pred dvoma rokmi opúšťala Káthmandu, moje srdce sa triaslo. Kedy sa sem vrátim? Uvidím ho ešte niekedy? Zazipsovaná v bunde až po uši som uháňala na motorke v noci, teplota okolo nuly. Stúpa Swayambhu nad mestom svietila, Buddhove oči sa do mňa zapierali.

.týždeň

Mier? Len pokračovanie vojny

.lukáš Krivošík .časopis .spoločnosť

O ôsmom máji 1945 sme si navykli premýšľať ako o predele, ktorým sa skončila druhá svetová vojna v Európe. Pravda je taká, že kolotoč násilia dobiehal ešte niekoľko rokov. Milióny ľudí trpeli a mnohí z nich prišli o život, hoci armády už oficiálne nebojovali.

.týždeň

U kardinála Vlka

.časopis .spoločnosť

Redaktor .týždňa bol minulý piatok v Prahe a stretol sa s kardinálom Vlkom. Video, ktoré pri tejto návšteve vzniklo, je dostupné na stránke www.tyzden.sk. Ako návšteva prebiehala, opisuje Eugen Korda.

.týždeň

Škola digitálnou hrou

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave vraj objavila dieru na trhu. Otvára nový študijný program Teória digitálnych hier, ktorý v takom rozsahu na okolí nie je. A upozorňuje, že nepôjde len o teóriu.

.týždeň

Násilníci majú dvojakú tvár

.časopis .spoločnosť

Od začiatku februára funguje na Inštitúte pre výskum práce a rodiny Národná linka pre ženy zažívajúce násilie. Jej vedúca hovorí, že ročne u nás príde v dôsledku násilia spôsobeného partnerom alebo bývalým partnerom o život približne desať žien. Daša Malíková.