Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Čo sa stalo v SAV?

.časopis .spoločnosť

Na prelome rokov 2014 a 2015 došlo v Slovenskej akadémii vied k výmene predsedu. Za týmto lakonickým konštatovaním sa skrýva mimoriadne poučný príbeh. Či sa však z neho dokážeme poučiť, to nie je celkom jasné. My totiž radi zostávame nepoučiteľní.

.týždeň

Je sexuálna výchova problém?

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .spoločnosť

Predmetrom blížiaceho sa referenda bude aj téma týkajúca sa sexuálnej výchovy a eutanázie, ktorá by mala zasiahnuť aj deti v školách. Ako to je v skutočnosti? Je to vymyslená téma či je to realita?

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

.iveta Aldana .lucia Lišiaková .veronika Pizano .spoločnosť .spoločnosť

V našich pôrodníckych oddeleniach chýba všeličo. Nemyslíme tým teraz modernú techniku, toaletný papier ani elegantné zariadenie izieb, ale celkom iné veci. Napríklad rešpekt k žene, ktorá sa chystá na dôležitú udalosť vo svojom živote.

.týždeň

Kontrolovaný chaos

.juraj Šalapa .časopis .spoločnosť

Pre investorov a správcov finančných fondov nastali ťažké časy. Po finančnej kríze v roku 2008 začali centrálne banky kŕmiť svetové trhy miliardami „lacných peňazí“ a znížili úrokové miery na absolútne minimum. V prípade Európy zašla ECB ešte ďalej, keď v lete zaviedla negatívnu úrokovú mieru.

.týždeň

Chceme byť nesmrteľní?

.radovan Bránik .časopis .spoločnosť

Zatiaľ, čo smrť je definitívna, ohraničená v čase, nesmrteľnosť trvá a nekončí. Najčastejšie sa túžba po nej opisuje ako prejav strachu zo smrti. V skutočnosti však znamená oveľa viac.

.týždeň

Domáce vyučovanie zamrzlo na prvom stupni

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Čo je nové v Českej republike? Takouto otázkou sa začal seminár o domácom vzdelávaní v Ivanke pri Dunaji. Pre slovenských rodičov, ktorí vzdelávajú deti doma, totiž v tejto oblasti nie je nové nič.

.týždeň

Oxfordská cenzúra

.iva Mrvová .časopis .spoločnosť

Debatujú o LGBT témach, diskutujú s Edwardom Snowdenom, pozývajú predstaviteľov štátov, ktoré dlhodobo systematicky potláčajú ľudské práva. Ak však dôjde na diskusiu o potratoch, je nebezpečná, a tak je nevyhnutné ju v okamihu zrušiť. Variácie slobody slova na univerzitách v 21. storočí.

.týždeň

Mladí proti vlakom zadarmo

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

V marci tohto roku Švajčiari v referende odmietli zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá by sa tak stala najvyššou na svete. U nás tento týždeň podpísalo viac ako 28-tisíc ľudí petíciu proti vlakom zadarmo.

.týždeň

Život v kláštore

.michal Čop .časopis .spoločnosť

Keď sa povie slovo mních, asi si predstavíte človeka v habite, ktorého možno bežne stretnúť na ulici. Skutoční mnísi však žijú v klauzúre v kláštoroch, odkiaľ takmer vôbec nevychádzajú.

.týždeň

10 vecí, ktoré prišli s Novembrom

.lukáš Krivošík .časopis .spoločnosť

Nostalgickí pamätníci dodnes opakujú, že fenomény ako bulvár, bezdomovectvo alebo drogy za socializmu neexistovali. No pravda je taká, že obvyklé ľudské potreby či neresti si našli cestičky, ako sa prejaviť aj v socializme, akurát ľudská pamäť je zradná, selektívna a subjektívna. Historik Stanislav Sikora sa narodil rok po nástupe komunistov k moci a obdobie socializmu, ktoré zažil skoro celé, skúma dnes profesionálne a nepodlieha sentimentu.