Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Hazard patrí k ľudstvu, za jeho zrušenie by nebol ani Ježiš

Hazard patrí k ľudstvu, za jeho zrušenie by nebol ani Ježiš

.filip Vačko .spoločnosť .spoločnosť

Skupina tridsiatich troch poslancov, najmä zo strany OĽaNO, predložila do Národnej rady SR zákon, ktorý má zjednodušiť zákaz hazardu na území miest a obcí. O čo sa pokúšajú, a nie je ich snaha sama osebe risk?

Zaskočený radosťou

Zaskočený radosťou

.marek Markuš .clive Staples Lewis .spoločnosť .spoločnosť

Clive Staples Lewis bol európsky intelektuál a kresťanský mysliteľ 20. storočia. Jeho myšlienkový a literárny odkaz je dodnes nielen predmetom odborných štúdií, ale aj inšpiráciou pre hollywoodske trháky.

Socha, ty sviňa

Socha, ty sviňa

.martin Mojžiš .spoločnosť .spoločnosť

Ľudstvo zahájilo vojnu proti sochám naraz na mnohých miestach zemegule. Čo vyvolalo túto vojnu? Prečo ju vôbec vedieme? O čo v nej ide? Je to spravodlivá vojna? A kto sú vlastne naši – tí ľudia alebo tie sochy?

Marx na max

Marx na max

.šimon Jeseňák .spoločnosť .spoločnosť

Za politickú korektnosť sa dnes označuje všetko možné – od obyčajnej slušnosti po cenzúru. PC však skutočne existuje a ovplyvňuje viac, než by bolo pre spoločnosť dobré.

Sochy strhnuté, sochy vztýčené

Sochy strhnuté, sochy vztýčené

.patrik Pastrnak .spoločnosť .spoločnosť

Na Západe padajú sochy predstaviteľov Konfederácie, otrokárstva, kolonializmu a imperiálnej vlády. Tento pohyb nie je len prostý vandalizmus či progresivistická revolúcia, ale odráža zmeny v kolektívnej pamäti národných spoločenstiev.

Dračia misia

Dračia misia

.juraj Petrovič .spoločnosť .spoločnosť

Súkromná raketa Falcon 9 prvýkrát na palube súkromnej vesmírnej lode Dragon vyniesla k medzinárodnej vesmírnej stanici ľudskú posádku. Bol to revolučný let, no čo z neho bude mať ľudstvo? Inými slovami: Načo lietame do vesmíru?

Hra s časom

Hra s časom

.anton Vydra .štefan Chrappa .vladimír Marko .spoločnosť .spoločnosť

Dospievame a starneme. Cesta od detstva po starobu býva fascinujúca, no prináša aj množstvo stereotypov. Kto je mladý a kto starý?

Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

Dosť bolo srandy, situácia je vlažná

.anton Vydra .spoločnosť .spoločnosť

Už sa na to viac nedokážem pozerať, vážený čitateľ. Som preto za absolútny a okamžitý zákaz humoru vo všetkých jeho formách. Nevtipkujem, humor škodí našej prirodzenosti, národnému povedomiu a ničí našu bohato rozvinutú duchovnú a intelektuálnu kultúru – tentoraz vo všetkých jej formách.

Len sa nebrať príliš vážne

Len sa nebrať príliš vážne

.marína Gálisová .spoločnosť .spoločnosť

Už dávno som sa nesmiala tak ako v tomto období. Pritom to vyzerá, že niet na čom. A aj tak sa množia vtipy, memes, karikatúry a smiešnych videí je toľko, že začínajú konkurovať videám so zvieratkami.

Deti po korone

Deti po korone

.michal Oláh .spoločnosť .spoločnosť

Popri záchrane upadajúcej ekonomiky a nevyhnutnej starostlivosti o seniorov zostávajú na okraji verejného záujmu deti. Až päťdesiat percent psychických porúch pritom vzniká v detstve. Ktorými duševnými problémami trpeli deti počas pandémie najčastejšie?