Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
.týždeň

Päťstoročný otec novoveku

.časopis .náboženstvo

Ján Kalvín sa narodil 10. júla v roku 1509 a vyrástol z neho náboženský mysliteľ a duchovný vodca, ktorý významne prispel k formovaniu moderného sveta. A predsa ani po polstoročí nie je jeho osobnosť jednoznačne vyjasnená.

.týždeň

Svätý, ale nie ihneď

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Santo subito! Pokrikom Ihneď svätý! vyprevádzal pred štyrmi rokmi smútočný zástup telo Jána Pavla II. na poslednej ceste. Pre množstvo ľudí je poľský pápež svätcom už dnes. Oficiálna kanonizácia však nebude taká rýchla, ako sa pôvodne očakávalo.

.týždeň

Súdruh Doj

.daniel Raus .časopis .náboženstvo

Je známe, že Červení Khméri vytvorili v Kambodži jeden z najstrašnejších režimov 20. storočia. Vládli v tejto krajine iba štyri roky, ale za taký krátky čas dokázali takmer zničiť celý štrnásťmiliónový národ, ožobráčiť jeho ekonomiku, pretrhnúť sociálne väzby a vôbec všetko zmeniť na nepoznanie.

.týždeň

Kresťania proti rasizmu

.juraj Jordán Dovala .časopis .náboženstvo

Česko v poslednom čase zažíva nárast neonacistických pochodov, pri ktorých nejde len o kvázi neškodnú manifestáciu frustrácie ultrapravičiarov.

.týždeň

Obamov škandál

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Náboženská pravica a ľavica v USA zviedla ďalší tvrdý zápas. Tentoraz na pôde najväčšej americkej katolíckej univerzity, Notre Dame v Indiane.

.týždeň

Pápežova púť

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo

Osem dní strávil pápež Benedikt XVI. vo Svätej zemi. Hodnotenia jeho púte, ako sám označil svoju cestu, sú rôzne. Ináč ju vidia tí, ktorí ju sledovali optikou slovenských médií, ináč tí, ktorí pozorne vnímali všetky pápežove gestá a slová.

.týždeň

Jeruzalem, kolíska kresťanstva

.tomáš Hupka .časopis .náboženstvo

Jeruzalem bol veľmi dlho duchovným centrom a symbolom izraelského národa. Spája sa s ním účinkovanie veľkých prorokov Izaiáša, Jeremiáša a Ezechiela. Tunajší chrám bol jediným miestom, kde Židia prinášali obety Bohu.

.týždeň

Viera ako divadlo

.dana Miháliková . .časopis .náboženstvo

Veľká noc sa v Španielsku nesie v znamení pompéznych procesií. Za sprievodu bubnov a blikotajúcich sviec ulicami prechádzajú zástupy zahalených postáv. Divadlo, aké svet len tak hocikde nevidí.