Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
.týždeň

Rozpory patriarchu Pavleho

.matyáš Zrno .časopis .náboženstvo 29.11.2009

Od pohrebu zavraždeného premiéra Zorana Djindjiča sa v uliciach Belehradu nezišlo toľko ľudí. Na pohrebe patriarchu Pavleho, hlavy Srbskej pravoslávnej cirkvi, sa zúčastnilo pol milióna ľudí.

.týždeň

Z Canterbury do Ríma

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo 22.11.2009

Ekumenizmus alebo posilňovanie dominancie katolíckej cirkvi? Posledné kroky Svätej stolice na ekumenickom poli vyvolávajú prevažne pozitívne reakcie. Rešpektovaný teológ Hans Küng si však myslí, že Vatikán loví v cudzích a mútnych vodách.

.týždeň

Dlhá cesta pred nami

.jozef Haľko .časopis .náboženstvo 15.11.2009

Mal som štyri roky, keď sme jedného dňa s rodičmi pozerali z okna na bratislavské Palisády. Zaplnil ich nedozerný rad sovietskych tankov. Počas streľby sme sa museli ukryť v predsieni, jedinej miestnosti bez okien.

.týždeň

Príbeh (ne)jedného amerického kríža

.mária Škvarlová .časopis .náboženstvo 31.10.2009

Takmer dva a pol metra vysoký kríž na počesť padlých vojakov prvej svetovej vojny sa vypína ku kalifornskému nebu v chránenej oblasti Mohavskej púšte už 75 rokov. Lepšie povedané, vypínal sa.

.týždeň

Arabský maják tolerancie

.časopis .náboženstvo 18.10.2009

May Qurashi prekročila v univerzitnom areáli na brehu Červeného mora náboženskú a kultúrnu hranicu. Zahrala sa so spolužiakmi na PlayStatione. A držala palce najlepšej kamarátke Sarah Aqeel, ktorá tiež siaha po zakázanom ovocí – učí sa šoférovať.

.týždeň

Pochybnosti o Medžugorí

.marek Mačica .časopis .náboženstvo 20.09.2009

Je streda 24. júna roku 1981 a vonku vládne horúce popoludnie. Pri dedine Medžugorie sa prechádzajú dve dievčatá. Pätnásťročná Ivanka Ivankovič a šestnásťročná Mirjana Dragičevič. Zrazu pri ceste zbadajú Pannu Máriu, ktorá drží v náručí dieťa.

.týždeň

Šesť miliónov vo Vietname

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo 06.09.2009

Vietnamskí katolíci poukazujú na prešľapy komunistickej strany a po represiách vychádzajú do ulíc. Zopakuje sa barmská šafranová revolúcia v katolíckom podaní?

.týždeň

Veríte v zázraky?

.hugh McLachlan .časopis .náboženstvo 17.08.2009

Dnes si väčšina ľudí myslí, že veriť na „zázraky“ je nevedecké – a že neveriť na zázraky sa zase prieči náboženskej viere. Platí však, že keby sa zázrak stal, porušil by to princípy vedy? A keby sa zázraky nediali, podkopalo by to pozíciu náboženstva?

.týždeň

Prípad Burresi

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo 02.08.2009

Kauza zakladateľa Kristových legionárov mala svoju zrkadlovú predlohu. V máji 2005 Kongregácia pre náuku viery vyniesla prísny disciplinárny trest nad 73-ročným talianskym kňazom Luigim Burresim, zakladateľom kongregácie Služobníkov Nepoškvrneného srdca Panny Márie.

.týždeň

Dvojitý život Kristovho legionára

.imrich Gazda .časopis .náboženstvo 02.08.2009

V polovici júla začala skupina biskupov poverených Svätou stolicou inšpekciu hnutia Kristovi legionári. Dôvodom sú závažné sexuálne delikty jeho zakladateľa, mexického kňaza Marciala Maciela Degollada.