Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
.týždeň

Pripomíname si slobodu

.baruch Myers .časopis .náboženstvo

„Čím sa táto noc líši od všetkých ostatných?“

.týždeň

Pestrejšie kresťanstvo

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo

Africké kresťanstvo je, ako sa často hovorí, kresťanstvom srdca a povier. Pápež Benedikt XVI. je, ako sa hovorí ešte častejšie, skôr racionálne založeným teológom a intelektuálom. Jeho cesta do Afriky priniesla okrem iného aj stretnutie týchto dvoch pólov súčasného kresťanstva.

.týždeň

Afrika potrebuje Boha

.matthew Parris . .časopis .náboženstvo

Pred Vianocami som sa takmer po polstoročí vrátil do krajiny, ktorú som ako chlapec poznal pod názvom Nyasaland a dnes sa volá Malawi. Videl som prácu malej dobročinnej organizácie a vrátil som sa s presvedčením, ktoré ma ako ateistu privádza do rozpakov: riešením pre Afriku je Boh.

.týždeň

Kto koho hľadá?

. .časopis .náboženstvo

Keď farizeji Ježišovi vyčítali, že sa priatelí s hriešnikmi, odpovedal tromi podobenstvami: o stratenej ovci, o stratenej minci a o márnotratnom synovi. Najmä to tretie poznáme všetci, v kontexte židovskej tradície má však úplne iný význam, než sme si zvykli.

.týždeň

Patriarcha, pápežov priateľ

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo

Už takmer mesiac stojí na čele ruských pravoslávnych veriacich nový patriarcha Cyril II. Jeho očakávané zvolenie bolo prijaté s

.týždeň

Kňazi a politika

. .časopis .náboženstvo

Siedmi bratislavskí kňazi vyzvali opozičné KDH, aby nepodporovalo na úrad prezidenta Ivetu Radičovú, ale Františka Mikloška. Nasledovali vzrušené reakcie a nový náboj prezidentskej kampane.

.týždeň

Návrat lefébvristov

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo

Pred niekoľkými dňami pápež Benedikt XVI. zrušil exkomunikáciu štyroch lefébvristických biskupov. Ide o jeden z najprelomovejších krokov jeho pontifikátu.

.týždeň

Hodina Slovanov ešte len príde

.tomáš Hupka . .časopis .náboženstvo

Jeho menovanie za kardinála uvítali predstavitelia pravoslávnej, východných katolíckych aj ortodoxných cirkví. A tiež ekumenická komunita v Taizé. Okrem ekumenizmu svoj život zasvätil skúmaniu identity Slovanov. Kardinál Tomáš Špidlík.

.týždeň

Čo je mýtus?

.ivan Moďoroši . .časopis .náboženstvo

Mýtus, slovo, ktoré pomerne často počujeme a používame. Len málokedy si však uvedomujeme jeho skutočný význam a často ho zamieňame s významom, ktorý označuje skôr niečo nepravdivé a posmešné.

.týždeň

Vianoce plné nepokoja

. .časopis .náboženstvo

Vianoce sú zvláštnym časom. Zvykne sa o nich hovoriť ako o