Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.náboženstvo
.týždeň

Viera ako divadlo

.dana Miháliková . .časopis .náboženstvo 11.04.2009

Veľká noc sa v Španielsku nesie v znamení pompéznych procesií. Za sprievodu bubnov a blikotajúcich sviec ulicami prechádzajú zástupy zahalených postáv. Divadlo, aké svet len tak hocikde nevidí.

.týždeň

Pripomíname si slobodu

.baruch Myers .časopis .náboženstvo 04.04.2009

„Čím sa táto noc líši od všetkých ostatných?“

.týždeň

Pestrejšie kresťanstvo

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo 28.03.2009

Africké kresťanstvo je, ako sa často hovorí, kresťanstvom srdca a povier. Pápež Benedikt XVI. je, ako sa hovorí ešte častejšie, skôr racionálne založeným teológom a intelektuálom. Jeho cesta do Afriky priniesla okrem iného aj stretnutie týchto dvoch pólov súčasného kresťanstva.

.týždeň

Afrika potrebuje Boha

.matthew Parris . .časopis .náboženstvo 18.03.2009

Pred Vianocami som sa takmer po polstoročí vrátil do krajiny, ktorú som ako chlapec poznal pod názvom Nyasaland a dnes sa volá Malawi. Videl som prácu malej dobročinnej organizácie a vrátil som sa s presvedčením, ktoré ma ako ateistu privádza do rozpakov: riešením pre Afriku je Boh.

.týždeň

Kto koho hľadá?

. .časopis .náboženstvo 28.02.2009

Keď farizeji Ježišovi vyčítali, že sa priatelí s hriešnikmi, odpovedal tromi podobenstvami: o stratenej ovci, o stratenej minci a o márnotratnom synovi. Najmä to tretie poznáme všetci, v kontexte židovskej tradície má však úplne iný význam, než sme si zvykli.

.týždeň

Patriarcha, pápežov priateľ

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo 21.02.2009

Už takmer mesiac stojí na čele ruských pravoslávnych veriacich nový patriarcha Cyril II. Jeho očakávané zvolenie bolo prijaté s

.týždeň

Kňazi a politika

. .časopis .náboženstvo 14.02.2009

Siedmi bratislavskí kňazi vyzvali opozičné KDH, aby nepodporovalo na úrad prezidenta Ivetu Radičovú, ale Františka Mikloška. Nasledovali vzrušené reakcie a nový náboj prezidentskej kampane.

.týždeň

Návrat lefébvristov

.imrich Gazda . .časopis .náboženstvo 31.01.2009

Pred niekoľkými dňami pápež Benedikt XVI. zrušil exkomunikáciu štyroch lefébvristických biskupov. Ide o jeden z najprelomovejších krokov jeho pontifikátu.

.týždeň

Hodina Slovanov ešte len príde

.tomáš Hupka . .časopis .náboženstvo 10.01.2009

Jeho menovanie za kardinála uvítali predstavitelia pravoslávnej, východných katolíckych aj ortodoxných cirkví. A tiež ekumenická komunita v Taizé. Okrem ekumenizmu svoj život zasvätil skúmaniu identity Slovanov. Kardinál Tomáš Špidlík.

.týždeň

Čo je mýtus?

.ivan Moďoroši . .časopis .náboženstvo 03.01.2009

Mýtus, slovo, ktoré pomerne často počujeme a používame. Len málokedy si však uvedomujeme jeho skutočný význam a často ho zamieňame s významom, ktorý označuje skôr niečo nepravdivé a posmešné.