Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.lifestyle
Cosplay: Fyzický výlet do fantázie

Cosplay: Fyzický výlet do fantázie

.marian Jaslovský .kultúra .lifestyle 16.06.2023

Používanie masiek na karnevale má korene v stredoveku. V tomto období masky slúžili na skrytie identity osoby, ktorá ju nosila. Karnevaly boli časom, keď sa ľudia mohli oslobodiť od spoločenských konvencií a zvykov a mohli sa správať tak, ako by inak nemohli bez toho, aby boli odsúdení za svoje správanie.

Vďaka, pán Bialetti! Elegantný variaci hrnček „koťogo“

Vďaka, pán Bialetti! Elegantný variaci hrnček „koťogo“

.marian Jaslovský .bibiána Kristína Danitová .spoločnosť .lifestyle 02.06.2023

Veľa Slovákov, najmä tých skôr narodených, ho pozná pod menom „koťogo“, čo je maďarské slovo vyjadrujúce bublanie. Ak ste si chceli pred revolúciou urobiť v domácich podmienkach dobrú kávu, boli ste odkázaní na tento elegantný variaci hrnček.

Torta pre Metternicha – Sacherova torta

Torta pre Metternicha – Sacherova torta

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 19.05.2023

Každý turista, ktorý navštívil hlavné mesto kedysi slávnej monarchie a dnes vraj najpríjemnejšie mesto na svete, ju ochutnal. Keď nie v rovnomennom hoteli, tak aspoň na letisku. Je tmavá, s čokoládovou pečaťou a povesťou šperku zaniknutého impéria. Sacherova torta.

Niečo ako alchýmia – „blendovanie“ whisky

Niečo ako alchýmia – „blendovanie“ whisky

.vladimír Marko .spoločnosť .lifestyle 10.03.2023

Jedného júlového dňa roku 1882 pozval obchodník s alkoholom William Sanderson do svojho podniku na Quality Street v škótskom Leithe skupinu štyroch priateľov. Zaviedol ich do skladu a postavil pred nich nie menej ako sto súdkov whisky.

Švindeľ, fudge alebo baklava

Švindeľ, fudge alebo baklava

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 08.07.2022

V súčasnosti sa s ním stretávame predovšetkým na letiskách, v turistických obchodoch s lokálnymi sladkosťami, no kedysi to bola cukrovinka číslo jeden. Na Blízkom východe sa kupuje halva či baklava, v Japonsku moči a v Amerike či Británii fudge (čítame fadž).

Bottarga, zlatý kaviár

Bottarga, zlatý kaviár

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 10.06.2022

Stretnete sa s ňou najmä na Sardínii, hoci ju poznajú takmer v celom Stredomorí. No práve na malom ostrove, ktorý je považovaný za Karibik Európy a v lete jeho smerom tiahne svetová smotánka, je priamou súčasťou miestnej kuchyne. Bottarga.

Mizuna: Japonské pierka alebo japonská horčica

Mizuna: Japonské pierka alebo japonská horčica

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 08.05.2022

Pripomína rukolu. Je podlhovastá, lístky má vykrojené podobne ako púpava. A predsa je iná. Akoby pochádzala z nejakého šľachtického rodu. Je svetlozelená, ligotavá a lístky sú po krajoch také jemné, že pripomínajú pierko. Chuť je zas oveľa delikátnejšia. Mizuna.

Surströmming: Odkiaľ smrdí ryba

Surströmming: Odkiaľ smrdí ryba

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 24.04.2022

Je smradľavejší ako kórejská hongeohoe a dokonca aj ako šialená japonská kusaja. V jeho pojedaní sa vedú súťaže, či lepšie povedané stávky. Švédi majú preň aj špeciálny sviatok, keď sa slávnostne otvára každoročná várka. Nakladaný švédsky sleď surströmming.

José Andrés: Kuchár trpiaceho sveta

José Andrés: Kuchár trpiaceho sveta

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 10.04.2022

Kedysi to bolo u nás jedno z najpodceňovanejších povolaní, na Západe si však kuchári užívali slávu, uznanie a pozornosť hviezd. Niektorí z nich svoj spoločenský status dokázali premeniť na niečo hlboko ľudské a užitočné. Medzi nimi vyčnieva José Andrés.

Bergamot, hriešna limetka z Kalábrie

Bergamot, hriešna limetka z Kalábrie

.jozef Koleják .lifestyle .lifestyle 13.03.2022

Jej vôňu zachytíme napríklad pri pití čaju Earl Grey. Je jeho pravidelnou súčasťou. Zdvihne nás a okamžite prenesie do exotických diaľok. Túto jej schopnosť využívajú parfuméri a cukrovinkári po tisícročia. Záhadná plodina s ešte záhadnejším názvom: bergamot.