Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.európa
.týždeň

Boris radí, Bibi chce vojnu

.jaroslav Daniška .časopis .európa 28.03.2010

Trikrát o politických vodcoch v Británii, Rusku a Izraeli a ich kritike.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 28.03.2010

„Je to náš najčítanejší článok. Predstav si toto,“ chválil sa mi pred časom známy, ktorý v Česku prevádzkuje server o Severoatlantickej aliancii. Teda záležitosť, na ktorú okrem vojakov, bezpečnostných analytikov a školskej mládeže, ktorá to potrebuje na nejaký svoj referát alebo na skúšanie, zavíta málokto.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 21.03.2010

Nikdy ma neprestalo fascinovať to krátke obdobie našej spoločnej československej histórie, Benešova Tretia republika, povojnové Československo.

.týždeň

Katolíci v očistci

.martin Hanus .časopis .európa 21.03.2010

Trikrát z Nemecka: o sexuálnych škandáloch v cirkvi, či o feministkách, ktoré za prípadmi pedofílie vinia voľný duch 60. rokov...

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 14.03.2010

Rakúsky prezident Heinz Fischer poslal sudetským Nemcom na ich každoročné zhromaždenie list. Napísal v ňom, že Benešove dekréty boli „ťažkým bezprávím“, ktoré by krajiny EÚ nemali legalizovať. „Skutočnosť, že český prezident Václav Klaus si pre svoj podpis Lisabonskej zmluvy dal ako podmienku, že európska charta ľudských práv sa na dekréty nevzťahuje, nemá v skutočnosti nijaký vplyv.“ To je dobrá správa pre Slovensko, ktoré si napokon žiadnu výnimku nevymáhalo, pretože by si ju ani nevymohlo. V Česku sa okolo Fischerovho listu strhol krik – nebojte sa, až bude za rok posielať Viktor Orbán podobné zdravice „vymeneným Maďarom“, bude krik aj u vás.

.týždeň

Psy, ľudia a knihy

.časopis .európa 14.03.2010

Trikrát o tom, čo sa kde pokladá za svätokrádež. Kde, kedy a koho je vhodné zobrazovať v podobe psa? A môže sa národné kultúrne dedičstvo stať naozaj majetkom všetkých?

.týždeň

Zachráňte vidiek!

.časopis .európa 07.03.2010

Trikrát o tom, ako sa Británia obzerá za svojou minulosťou. Zostanú malebné dedinky na zelených lúkach len spomienkou? Zabráni niečo mladým ľuďom, aby sa húfne sťahovali do miest? A kto to má vlastne riešiť?

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 07.03.2010

Mal som slovenskú hymnu vždy rád. Po tej našej českej uspávanke, veď viete: „Kde domov můj“, mi tá slovenská blesky metajúca polovica chýbala a chýba mi ešte aj teraz, po dvadsiatich rokoch od federácie.

.týždeň

Ruská hádanka

.jaroslav Daniška .časopis .európa 01.03.2010

Trikrát o súčasnom Rusku, ako ho vidí britský novinár, poľská cirkev a čo robí prezident Medvedev.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 01.03.2010

Je to veľmi ďaleko. V čase aj priestore. Dňa 26. 2. 1992, mestečko Chodžaly, západná časť Azerbajdžanu, vojna o Náhorný Karabach. Masaker viac ako tisícky obyvateľov mestečka, krátko predtým dobytého arménskymi jednotkami.