Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.európa
.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 29.11.2010

Je pár miest v strednej Európe, ktoré tak trochu zanedbávam. Jedným z nich je Sliezsko. Na to, že v ňom žije viac ľudí ako na takom Slovensku, som tam vlastne bol len párkrát. Je to zvláštny svet, nepodobný zvyšku Poľska, nepodobný ničomu na Slovensku, v Maďarsku alebo v Rakúsku. Ešte tak Ostravsku, ale to je vlastne len česká časť rovnakého kraja.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 21.11.2010

Sú to dve rôzne váhové kategórie. Pokiaľ ide o váhové, vedie rozhodne Bernd Posselt, šéf českých a moravských Nemcov, združených v organizácii, ktorá nesie v Česku nelichotivo znejúci názov Sudetonemecký landsmanschaft.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 14.11.2010

Som v Kišiňove. V hlavnom meste Moldavska, čo je, ako som musel pred odletom vysvetľovať babičke, taká malá krajina medzi Ukrajinou a Rumunskom. Nie je pri Čiernom mori, od toho ju delí zopár desiatok kilometrov pevniny, ale na pláže do Odesy je to z Kišiňova bližšie ako z Varšavy, nejakých dvesto kilometrov. Vzdialenosťou, nie časovou realitou.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 08.11.2010

Dvadsiaty ôsmy október mám rád. Je to taký dobre umiestnený sviatok. Niekde v polovici času medzi letnými prázdninami a Vianocami. Dobre sa nám tá monarchia rozpadla. To so zamatovou revolúciou sme, žiaľ, čakali pridlho, keby to bolo takého tridsiateho apríla, tak by to boli krásne sviatočné dni.

.týždeň

Zuzana Marošová: Osud ako z filmu

.eva Čobejová .časopis .európa 08.11.2010

Sľubná kariéra sa dá pokaziť všelijako. Lída Baarová sa zamilovala do nacistu a nepomohla jej potom ani krása, ani talent. Ako to bude so Zuzanou Marošovou, herečkou, ktorá sa zamilovala do mafiána?

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 01.11.2010

Možno prvý raz za svojich dvadsať novinárskych rokov pôjdem pred súd. Zopárkrát sa mi tým už vyhrážali, tak ako pred pár rokmi, keď som do jedného komentára napísal, že účelové klamanie českého prezidenta Václava Klausa o Európskej únii je horšie než účelové klamanie spochybňovačov holokaustu. A to preto, lebo oni klamú o minulosti, zatiaľ čo Klaus svojím démonizovaním a ohováraním Európskej únie podkopáva prítomnosť a budúcnosť Čechov a Česka, ktorá, ako som stále ešte presvedčený, s Úniou tak či nejako spojená bude.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 24.10.2010

Sú to iní Česi, Slováci, Poliaci, Nemci... Berú tisíce eur mesačne, žijú a pracujú tisíce kilometrov od svojich domovov, slúžia zvláštnemu súštátiu, o ktorom nikto nevie, čo to je, a už vôbec nikto netuší, čo z neho časom bude. Na návrší nad starým mestom si postavili vlastnú štvrť, ktorá, pretože do šírky veľmi rásť nemôže, mohutnie a šplhá sa do výšky. Nie sú obyvateľmi mesta, v ktorom celé roky žijú, ale ani krajiny, z ktorej pochádzajú. Sú to „Bruselčania“.

.týždeň

Stredné Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 18.10.2010

Bol som smutný, no vlastne len trochu, hoci päťtisíc eur, to človeka zamrzí. Lenže na cenu Európskeho parlamentu za žurnalisticku som s českou nomináciou nemal šancu.

.týždeň

Zázračný jazdec

.martin Hanus .časopis .európa 18.10.2010

Bol by českou legendou, aj keby teraz nezvíťazil siedmykrát vo Velkej Pardubickej. Ale zdá sa, že džokej Josef Váňa, ktorému už pomaly ťahá na šesťdesiatku, sa do siene slávy ešte nechystá. Prečo je ten chlap stále taký dobrý?

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 11.10.2010

Sedel som pri majáku a podrážky topánok mi olizovali vlny. Na obzore sa dvíhali vzdialené vrcholky hôr, predhorie Álp, a jazero okolo mňa akoby sa končilo až niekde za obzorom, kde sa v mojich snoch mohlo meniť na more.