Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.európa
.týždeň

Ten druhý Miliband

.časopis .európa 03.10.2010

Otázka, kto povedie britských labouristov po voľbách, v ktorých utrpeli porážku, znela dávno: od chvíle, keď skormútene odstúpil starý predseda Gordon Brown. Odpoveď už poznáme: bude to Ed Miliband. Ed, nie David. Pre budúcnosť labouristov je to rozdiel.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 27.09.2010

Zišlo sa nás v pražskom televíznom štúdiu osem. Dvaja moderátori a šesť hostí, aby sme sa v televíznom štúdiu s vážnou tvárou bavili takmer hodinu v programe Českej televízie Kontexty o otázke, ktorá znela „Spolková krajina Česko, alebo prežijeme bez Nemecka?“.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 20.09.2010

Bolo to jedno z veľkých rozhodnutí českého ministra obrany Alexandra Vondru, ministra, za ktorého by som dal ruku do ohňa, že nepremýšľa „čecháčkovsky“.

.týždeň

Maskva, naš sojúznik

.jaroslav Daniška .časopis .európa 20.09.2010

Trikrát z Poľska o tom, ako Varšava otvorila Rusom náruč, ukázala chrbát Višegrádu, odstránila kríž pred prezidentským palácom a očakáva návrat SLD.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 12.09.2010

Môj otec robil takmer celý život v Škode Praha, v podniku svojho času takom slávnom, ako jeho mladoboleslavská alebo plzenská obdoba. V podniku, ktorý staval elektrárne po celom svete, čo vedelo a aj dnes vie len pár firiem na celej zemeguli.

.týždeň

Ach ten Thilo

.martin Hanus .časopis .európa 11.09.2010

Opäť trikrát o Thilovi Sarrazinovi, mužovi, ktorý mení Nemecko na nepoznanie. V krajine vrie diskusia o tom, či sú moslimovia geneticky hlúpejší a či nemecký národ prežije toto storočie.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 05.09.2010

Pred tridsiatimi rokmi bola Solidarita legendou. Pred dvadsiatimi rokmi porazila komunistov. Pred desiatimi rokmi bola pri moci, ale potom sa Volebné hnutie Solidarita ani nedostalo do parlamentu.

.týždeň

Orgány na krízu

.časopis .európa 05.09.2010

Trikrát o tom, o čom sa hovorilo už stokrát – a zrejme stále málo. O kríze, ktorá je v skutočnosti celkom inde ako v peňaženkách. Ako finančnú ju vnímame aj preto, že veľa vecí si všimneme až vtedy, keď pre ne prídeme o peniaze.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 29.08.2010

Bola to jedna z najkrajších ciest. Prileteli sme do Sofie, požičali si na letisku auto a šli do Macedónska. Do Skopje, na Ohrid, do Tetova, vlastne to bolo jedno, Macedónsko je krásna krajina, a keď je napríklad apríl, je priam nádherná.

.týždeň

Prorok Sarrazin

.martin Hanus .časopis .európa 29.08.2010

Trikrát z Nemecka: Iveta Radičová urobila v Berlíne dobrý dojem. Minulý týždeň však Nemcov vzrušovali predsa len viac iné témy než návšteva premiérky, ktorej panstvo sa začína kdesi na sever od Viedne.