Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.európa
.stredná Európa Milana Niča: Ovplyvní Maďarsko naše voľby?

.stredná Európa Milana Niča: Ovplyvní Maďarsko naše voľby?

.milan Nič .stĺpčeky .európa 17.02.2023

Predstavujeme vám novú rubriku .týždňa. Milan Nič, zahraničnopolitický expert, ktorý pôsobí v Nemeckej rade pre zahraničné vzťahy a venuje sa tam špeciálne strednej Európe, bude pre nás v každom čísle odpovedať na tri otázky šité na mieru aktuálnemu dianiu.

.týždeň

Musíme ustriehnuť bod zlomu

.lukáš Krivošík .martin Hanus .časopis .európa 10.08.2013

Nebol veľkým prívržencom eura, ale hovorí, že keď už sme v eurozóne, nemôžeme viac rozmýšľať v hraniciach národného štátu. Rozumie obavám Nemcov, ktorí vidia v politike Európskej centrálnej banky hrozbu inflácie, ale verí, že centrálni bankári túto výzvu zvládnu. Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.

.týždeň

Nemci ubližujú Európe

.niall Ferguson .časopis .európa 10.08.2013

Je spolková kancelárka Angela Merkelová ženskou reinkarnáciou „nemeckého Michela“? Na karikatúre zo štyridsiatych rokov 19. storočia je tento nemecký „pán obyčajný“ zobrazený ako obeť bezohľadných susedov, ktorí mu vyprázdnili vrecká a ukradli dokonca aj košeľu.

.týždeň

Nemecko nie je víťazom eura

.hans-Werner Sinn .časopis .európa 10.08.2013

V súvislosti s problémami eurozóny existujú veci, na ktorých sa rozumní ľudia do značnej miery dokážu zhodnúť: menová oblasť je zaseknutá v kríze, ktorá so sebou priniesla neznesiteľnú nezamestnanosť v južnej Európe.

.týždeň

Pred kolapsom

.martin Hanus .časopis .európa 25.03.2013

Eurozóna mala byť z najhoršieho von. Keď Mario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky, minulé leto vyhlásil, že urobí pre záchranu eura všetko, bol zrazu pokoj. Ale teraz prišiel Cyprus – a s ním dramatické pokračovanie eurokrízy.

.týždeň

Pred bránami superštátu

.martin Hanus .časopis .európa 10.12.2011

Posledný piatok, asi okolo piatej hodiny nadránom, sa v Európe všetko zmenilo: britský premiér David Cameron zaželal štátom eurozóny pri budovaní fiškálnej únie veľa šťastia a znelo to ako britská rozlúčka s EÚ. Pre Slovensko, mentálne pripútané na Nemecko, to však neveští veľa dobrého.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 14.05.2011

Mám od neho dve strieborné medaily s jeho portrétom. A mám pocit, že som si ich zaslúžil. Prepisovať totiž rozhovor s Rudolfom Schusterom tak, aby sa dal čítať a aby dával zmysel, to bola skutočne práca na dlhé hodiny.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 19.12.2010

Keď vyjde toto číslo .týždňa, bude po bieloruských voľbách a Alexander Lukašenko sa po štvrtý raz stane prezidentom. Už to, že sa dá takáto veta napísať niekoľko dní vopred, svedčí o tom, že Bielorusko má stále ďaleko k európskej krajine, medzi ktoré by ho mnoho Európanov, najmä v Poľsku, rado počítalo.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.časopis .európa 13.12.2010

V Astane uprostred kazašských stepí, ktoré sa na severe menia na sibírsku tundru, už stojí obrovský sklenený stan. Uprostred neho je malé more s palmami a pieskom z Malediv.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 05.12.2010

Zavolal mi Giuseppe. Je to šéf zelených u nás v Klánoviciach na kraji Prahy. A vraví, že sa dohodli s Občianskou demokratickou stranou, takže by sa chcel porozprávať o tom, či si nechcem vziať na starosť tunajšie radničné noviny.