Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.európa
.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 21.02.2010

Bol som na prácu svojho otca celkom hrdý. Ked sa ma niekto spýtal, co môj otec robí, odpovedal som, že predáva elektrárne. Neklamal som, bola to pravda, až na to, že ich, samozrejme, nepredával sám a že okrem toho, co ušetril na diétach - od roku 1980, ked ho komunisti zase zacali púštat von - sme z toho vela nemali.

.týždeň

Poznámka na záver

.martin Leidenfrost .časopis .európa 21.02.2010

Raz, bolo to dávno, som nečakane priviedol skupinku mladých žien k tomu, aby začali snívať. Bol som vtedy mladý a depresívny, veľa som spal, len zriedkavo som vychádzal z domu a zaoberal som sa myšlienkami, o ktoré za hranicami mojej izby nejavil nikto záujem. Raz, prekvapivo medzi ľudmi, vyskúšal tento mladík s depresiami jednu zo svojich myšlienok na skupinke mladých Rakúšaniek.

.týždeň

Zase do boja?

.časopis .európa 21.02.2010

Británia má na krku predvolebný boj, no zdá sa, že tentoraz hrozí aj ostrá streľba. Trikrát o tom, čo teraz Britov vzrušuje. Falklandská ropa, falklandská vojna a možno kde-tu ešte aj honba na líšky.

.týždeň

Sex and the Valley

.martin Leidenfrost .časopis .európa 15.02.2010

Opäť stojím na bruselskom „place Lux“. Malé námestie v starom meste, s vykurovacími stĺpikmi a umelohmotnými strieškami, chránenými pred zimou. Tisnú sa tu stovky mladých európskych kariér.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 15.02.2010

Poľská Přemyšl si ako málo iných miest stovky kilometrov od hraníc Česka stále necháva české meno. Akoby nie, o túto najväčšiu pevnosť monarchie a tretiu najväčšiu v Európe sa v prvých dvoch rokoch prvej svetovej vojny bojovalo najdlhšie a najurputnejšie na celom východnom fronte. Medzi stopäťdesiatimi tisíckami vojakov bol každý desiaty Čech.

.týždeň

Yes, Mr. Commissioner

.martin Hanus .časopis .európa 15.02.2010

Trikrát z Nemecka, kde sa vedú vášnivé debaty o sociálnom štáte, celibáte v katolíckej cirkvi a o angličtine nového eurokomisára.

.týždeň

O lomke

.martin Leidenfrost .časopis .európa 07.02.2010

Prv než som išiel do Bruselu, založil som si ku všetkým 27 členským národom archív; dejiny, štatistiky, zvláštnosti. O Malťanoch som tam napríklad mal, že rekordných 54 percent z nich prečíta menej než jednu knihu ročne, že svojho rímskokatolíckeho Boha volajú po maltézsky „Alah“ a že maltskí muži sa na plážach svojho ostrova uchyľujú k masturbácii pred nemeckými turistkami.

.týždeň

Hádky o vírus

.časopis .európa 07.02.2010

Musí to byť náramne zvláštna téma, na ktorej sa odrazu zhodne český prezident Václav Klaus s Európskou komisiou. Trikrát o víruse, ktorému sme spočiatku nevedeli prísť na meno, a teraz nevieme, či sme sa ho nezľakli zbytočne.

.týždeň

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa 07.02.2010

Vlak do Kyjeva ide z Prahy tridsaťjeden hodín. Znie to desivo, ale v podstate sú to dve noci. Cez deň medzi nimi je navyše sedemhodinová zastávka v Krakove, kde sa čaká, kým príde nejaký poľský vlak, ktorý mieri tým istým, teda východným smerom. To chápem, pretože kvôli tým dvom vagónom, v ktorých počet cestujúcich len mierne prekračuje počet sprievodcov, by sa to naozaj nevyplatilo. Vlak, príliš drahý pre Ukrajincov, ktorí cestujú domov lacnejšími autobusmi (čudovali by ste sa, koľko toho z Prahy na Východ chodieva), je však pre Čechov príliš pomalý. Stráviť tri dni na cestách...

.týždeň

Dovolenka

.martin Leidenfrost .časopis .európa 31.01.2010

Teraz, keď sa môj rok v Bruseli chýli ku koncu, začínam pociťovať prvý náznak smútku. Prekvapuje ma to, veď o vílach a škriatkoch eurobubliny som dokázal napísať tak málo dobrého.