Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Pandemia magistra vitae

.týždeň ..ako je to (s)právne .téma

Pandémia zvoľňuje tempo a dáva nám šancu obzrieť sa ponad plece. Poučiť sa. Vyniká surovou presnosťou, s akou ukazuje dávne slabé miesta nášho zdravotníctva. Ale tie ponaučenia od nej majú do budúcna cenu života.

Téma .týždňa: Pandemia magistra vitae
14. január 2021: Covidové a gynekologické oddelenie v Nemocnici Čadca. Zdravotníci sa starajú o pa - cienta s covidom. Foto: BORIS NÉMETH

OBSAH

Poučenie nepoučiteľného .šimon Jeseňák
Astra – čo je pravda a čo nie .norbert Žilka
Pán minister Lengvarský, prosíme o pozornosť .marína Gálisová
Lekcie z pokory .štefan Hríb
L

Poučenie nepoučiteľného

.šimon Jeseňák .témy

Zverte štátu zodpovednosť za africkú Saharu a do piatich rokov na nej bude nedostatok piesku. To sú slová amerického ekonóma Miltona Friedmana. Presne vystihujú aj manažovanie pandémie na Slovensku.

zverili sme manažment pandémie štátu a ministerstvu zdravotníctva, ktoré viedol dnes už legendárny Marek Krajčí. Iste, príchod pandémie nečakal nikto a vláda Igora Matoviča našla krajinu, ktorá nebola budovaná do zlého počasia. Dnes táto istá krajina, ktorá trpí viacgeneračným zatmením pamäti voličstva, zabudla, ako pripomenul bývalý minister zdravotníctvaRudolf Zajac, že to Robert Fico a Peter Pellegrini odovzdali republiku absolútne nepripravenú, bez ochranných pomôcok, dezinfekcie a bez schopnosti reagovať na akútne pandemické dianie.

V čase písania Programového vyhlásenia vlády už bolo jasné, že pandémia je vážny problém. No namiesto toho, aby sa vládna garnitúra sústredila na akútne problémy v zdravotníctve – ergo nedostatok personálu, zastaranú infraštruktúru a nefungujúce IT systémy –  rozhodla, že bude riešiť unitárny systém zdravotného poistenia. Pravdaže – monopol zdravotného poistenia je totiž zlatým grálom každého populistického demagóga už od čias Vladimíra Mečiara, ktorý sa ešte v roku 1995 snažil novelou zákona o zdravotnom poistení zlikvidovať konkurenciu. Mečiarovým vládam tento krok, našťastie, nevyšiel, nevyšiel ani Robertovi Ficovi a minimálne podľa vyjadrení poslancov Za ľudí a SaS pre Zdravotnícke noviny nevyjde ani Igorovi Matovičovi. To je jedna z mála dobrých správ o budúcnosti slovenského zdravotníctva. Teraz k tým horším.

trh a štát

Podľa zdravotníckeho analytika INEKODušana Zacharanám pandémia okrem často spomínaného nedostatku kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov v oblasti intenzívnej medicíny a epidemiológie ukázala, aké dôležité sú dobre nastavené procesy fungovania aktérov v systéme.

Druhým bodom, ktorý pandémia odkryla, je podľa Zachara fakt, že štát by sa mal viac sústrediť na svoju úlohu autority, ktorá stanovuje dobré pravidlá a rozmyslieť si, čo je dobré  riešiť z centrálnej úrovne a čo je lepšie decentralizovať. Ako raz povedal jeden z tých slušnejších politikov naľavo od stredu Tony Blair, štát by mal viac kormidlovať a menej veslovať. Na Slovensku ide štátu veslovanie mizerne. To, čo štátu ide omnoho lepšie a v čom je takmer neprekonateľný, je hádzanie polien pod nohy. 

To, že štát má na škodu veci tendenciu zasahovať do chodu zdravotníctva, potvrdzuje aj generálny riaditeľ poisťovne DôveraMartin Kultán, ktorý na margo dnes už druhej doznievajúcej vlny uviedol „príliš silná úloha

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite