Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Asociácia nemocníc žiada stiahnuť návrh trestať manažment nemocníc

.tasr .zdravotníctvo

Rezort spravodlivosti navrhuje zaviesť nový trestný čin ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti v novele Trestného zákona.

Asociácia nemocníc žiada stiahnuť návrh trestať manažment nemocníc SITA/Univerzitná nemocnica Bratislava

asociácia nemocníc Slovenska (ANS) vyzýva vládu na stiahnutie zámeru zavedenia trestného činu za nezabezpečenie dostatočného počtu zdravotníkov v nemocniciach. Kabinet podľa nej návrhom iba prenáša zodpovednosť za dlhodobú krízu v zdravotníctve na riaditeľov nemocníc. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie ANS Miroslav Valaštík.

„Riešiť tento zásadný problém spôsobom, že budeme hroziť riaditeľom nemocníc pobytom za mrežami, je nielen nehorázne, ale spôsobí ďalší odlev ľudí zo zdravotníctva. Najmä v situácii, keď je to práve manažment zdravotníckych zariadení, ktorý dlhé roky bojuje o zabezpečenie ich prevádzky, aby mohli pacientom poskytovať zdravotnú starostlivosť napriek krízovému stavu v slovenskom zdravotníctve,“ uviedla asociácia.

Poukázala na to, že alarmujúci nedostatok zdravotníkov je na Slovensku problémom už desiatky rokov. „Návrh žiadnym spôsobom nerieši situáciu s nedostatkom zdravotníckeho personálu na Slovensku a vláda touto novelou len prenáša zodpovednosť za dlhodobú krízu v zdravotníctve na riaditeľov nemocníc cez trestnú zodpovednosť, “skonštatovala.

Vládny kabinet by podľa ANS mal situáciu s nedostatkom zdravotníkov riešiť napríklad zabezpečením dostatočných finančných zdrojov v sektore a podmienok pre lekárov a sestry, aby nemuseli odchádzať do zahraničia.

Rezort spravodlivosti navrhuje zaviesť nový trestný čin ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti v novele Trestného zákona. Má spočívať v úmyselnom porušení povinnosti zabezpečiť dostatok zdravotníkov. Návrh vychádza z memoranda o zlepšení zdravotníctva medzi vládou SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Dočasne poverený premiér Eduard Heger požiadal dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa, aby sa k návrhu novely tento týždeň stretol so zástupcami LOZ. Realita podľa neho ukázala, že zámer nie je vhodným riešením. Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský pre TASR uviedol, že stretnutie zatiaľ nie je naplánované.

Zámer okrem Hegera skritizovali aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, Karas, niektorí politici, viaceré nemocnice, právnici či Slovenská lekárska komora. Visolajský tvrdí, že zmena by priniesla zvýšenie bezpečnosti pacientov. Nepovedie to podľa neho k zatváraniu nevinných riaditeľov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite