Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Juraj Petrovič: Ženy Apolla

Juraj Petrovič: Ženy Apolla

.juraj Petrovič .veda .veda 22.07.2022

V minulom čísle sme sa venovali ceste človeka na Mesiac. Program Apollo bol jedinečný a veľa ľudí dodnes pozná mená ako Armstrong, Aldrin či Collins. Málokto vie, že za ich úspechom stojí armáda takmer 400-tisíc tých, ktorí vyvíjali a vyrábali ich loď, raketu a všetky ostatné časti programu. Veľká väčšina z nich boli ženy.

Webbov teleskop je po strete s mikrometeoridmi zrejme vážnejšie poškodený

Webbov teleskop je po strete s mikrometeoridmi zrejme vážnejšie poškodený

.tasr .veda 19.07.2022

Vedci odhadujú, že poškodenie vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba v dôsledku zásahov mikrometeoridmi na konci mája môže byť závažnejšie, než sa pôvodne predpokladalo. TASR správu prevzala z časopisu Forbes.

Bezhlavé hlavybolenie

Bezhlavé hlavybolenie

.norbert Žilka .veda .veda 15.07.2022

Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte s bolesťou hlavy? Krásny deň má zrazu oblačnú podobu. Jediným vaším cieľom je ukončiť nadvládu bolesti. Z vašej lekárničky sa na vás cerí armáda liekov pripravených skoncovať s vaším trápením. Pestrá ponuka však nie je vždy zárukou úspechu.

Juraj Petrovič: Vraciame sa na Mesiac

Juraj Petrovič: Vraciame sa na Mesiac

.juraj Petrovič .veda .veda 15.07.2022

Keď 20. júla 1969 Neil Armstrong položil nohu na povrch Mesiaca, nebolo to z výskumných dôvodov. Bolo to strategické víťazstvo v jednej z mnohých bitiek studenej vojny. Napriek tomu sa NASA podarilo vyťažiť z misií Apollo, ktoré mali jediný cieľ – poraziť Sovietsky zväz vo vesmírnych pretekoch – pozoruhodné a dôležité vedecké poznatky. Teraz sa sestra Apolla, Artemis, vracia na Mesiac s úplne inou motiváciou.

Webbov prvý obrázok

Webbov prvý obrázok

.juraj Petrovič .veda 12.07.2022

Vesmírny teleskop Jamesa Webba agentúry NASA vytvoril doteraz najhlbší a najostrejší infračervený obraz vzdialeného vesmíru. Tento obrázok kopy galaxií SMACS 0723, známy ako Webbovo prvé hlboké pole, prekypuje detailmi.

Juraj Petrovič: Vstanú noví ufológovia

Juraj Petrovič: Vstanú noví ufológovia

.juraj Petrovič .veda .veda 08.07.2022

Žiadalo by sa povedať, že už naši starovekí predkovia poznali UFO. V skutočnosti to tak nie je. Dokonca na rozdiel od rôznych iných mýtov a legiend o mýte UFO vieme presne, kedy vznikol – 24. júna 1947.

Dlhá púť študentov z Afganistanu na Slovensko

Dlhá púť študentov z Afganistanu na Slovensko

.norbert Žilka .veda .veda 08.07.2022

Keď sa v Afganistane dostal po rokoch k moci Taliban, veda, samozrejme, nebola jeho prioritou. A tak som sa rozhodol, že zlákam do našich radov šikovných študentov. Netušil som, že na tejto ceste stretnem toľko ľudí dobrej vôle.

Juraj Petrovič: Podmorská zbraň

Juraj Petrovič: Podmorská zbraň

.juraj Petrovič .veda .veda 24.06.2022

Potápači sa pod vodu spočiatku potápali za potravou a za inými zdrojmi. Zariadenia, ktoré nahradili potápačské skafandre a umožnili ľuďom časom navštíviť aj najhlbšie miesta v oceánoch, vznikli a dlho fungovali výlučne ako zbraň. Prvé praktické použitie ponorky slúžilo na potopenie nepriateľskej lode.

Juraj Petrovič: Pod-vodníci

Juraj Petrovič: Pod-vodníci

.juraj Petrovič .veda .veda 10.06.2022

Jednoduchá pravda je, že človek pod vodou dlho neprežije. Trochu zložitejšia pravda je, že prežije, ak má čo dýchať. Ešte zložitejšia pravda je, že ani to, že má čo dýchať, nemusí stačiť na to, aby prežil. Ako súvisí Halleyho kométa a svietiplyn s potápačmi a čo je vlastne kesónová choroba?

Najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad zasiahli mikrometeority

Najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad zasiahli mikrometeority

.tasr .veda 09.06.2022

NASA konštatovala, že náraz mal okrajovo zistiteľný vplyv na dáta, ktoré teleskop poslal na Zem.