Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: EÚ – povrch a podstata

.týždeň .témy

Európska únia sa pred dvadsiatimi rokmi stala aj našou. Vtedy sme riešili iné dilemy, ale civilizačný rámec trvá a spor sloboda-nesloboda tiež – len sa sčasti presunul na iné fronty. Čo s tým urobia voľby europoslancov?

Téma .týždňa: EÚ – povrch a podstata
29. apríl 2024 Brusel, Belgicko: Pred Európskym parlamentom visia obrovské transparenty propagujúce voľby, ktoré sa u nás konajú 8. júna. FOTO VIRGINIA MAYO/AP/SITA

OBSAH

Koho voliť alebo Európa po slovensky .štefan Hríb .martin Mojžiš
Eurokampaň opozície: Ako ju poznačil atentát? .martin Horička
EÚ a spor o slobodu .marína Gálisová
L

Koho voliť alebo Európa po slovensky

.štefan Hríb .martin Mojžiš .témy

Je to stále rovnaké – európske voľby nevnímame ako dôležité, pretože Brusel je príliš ďaleko a európske témy nie sú celkom naše. Dokonca aj u väčšiny kandidátov do EP je hlavnou motiváciou vysoký plat, a nie spor o podobu EÚ.

to, že Brusel je pre voliča príliš ďaleko, znie v čase rýchleho internetu a lacných aeroliniek trochu úsmevne. Čo by potom mal hovoriť volič z Utahu o vzdialenosti Washingtonu D.C.? V skutočnosti ale nejde o fyzickú vzdialenosť. Odťažitosť Bruselu je na Slovensku obsahová. A nejde o jednocestný problém.

štyri európske podoby

V čase, keď v strednej Európe končilo totalitné zovretie Moskvou, tu bol Západ vnímaný ako zasľúbená zem. Po desaťročiach, keď sme po Európe nemohli cestovať a informácie zo slobodného sveta boli cenzurované a krivené, bola perspektíva ukotvenia Československa v slobodnom európskom spoločenstve snom všetkých novembrových námestí. Málokto tu vtedy riešil, či má mať Európa silnú obranu, spoločné dane a zelenú politiku, a ani kultúrno-etické otázky ešte neslúžili ako dôkaz vlastnej morálnej nadradenosti. 

20. február 2024, Bratislava: Michal Truban, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Ľudovít Ódor a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka predstavujú svojich kandidátov do europarlamentu.SITA/MILAN ILLÍK20. február 2024, Bratislava: Michal Truban, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Ľudovít Ódor a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka predstavujú svojich kandidátov do europarlamentu.

Bol to pritom čas, v ktorom už európske spoločenstvo hľadalo, čo je rozumná miera integrácie a nakoľko majú spoločné regulácie zasahovať do jednotlivých trhov, no vzhľadom k stavu československej spoločnosti po 40 rokoch neslobody to bolo pre našu diskusiu druhotné. V tom čase bola cesta Československa a jeho nástupcov do európskeho spoločenstva nespochybniteľným cieľom, takže spor o povahu tohto spoločenstva tu fakticky neprebiehal. Naša prvá predstava Európy bola preto začiatočníckou ilúziou.

Prvý európsky otáznik na Slovensku vyvstal, keď sa ukázalo, že európske spoločenstvo sú aj pravidlá. Narazili na to Mečiar so

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite