Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako oceľ kalí Che-pej

.marína Gálisová .spoločnosť .fototéma

Sedem z desiatich najznečistenejších miest v Číne je v provincii Che-pej. Veľký podiel na tom znečistení má aj firma Hesteel Group. Je vám to meno známe? Táto firma zrejme kúpi košické železiarne.

Ako oceľ kalí Che-pej JAMES WHITLOW DELANO/REDUX/PROFIMEDIA Železiarne patriace do Hesteel Group dymia nad obydliami a poľnohospodárskou pôdou v meste Chan-tan v provincii Che-pej. Podľa správy Greenpeace z roku 2014 je sedem z desiatich najznečistenejších čínskych miest práve v tejto provincii. Štvrtým v poradí z

provincia Che-pej sa nachádza na severe Číny a veľkú časť jej ekonomiky tvorí produkcia oceliarní. Ročne sa v tomto regióne vyrobí približne 190 miliónov ton surovej ocele. Na porovnanie, je to asi dvakrát toľko, koľko vyprodukujú celé Spojené štáty americké.

Čínska ekonomika má byť teda provincii Che-pej za čo vďačná. Ale ono je to dvojsečné. S oceliarskou výrobou sa v Číne spája obrovské znečisťovanie životného prostredia. A nie, nie sú to žiadne abstraktné čísla. To, čo oceliarne vypúšťajú do vzduchu, je doslova viditeľné a citeľné. Ako sivý závoj to obostiera krajinu.

Možno keby šlo o vzdialený vidiek, čínski lídri by mrakom dymu a smogu nevenovali až takú pozornosť. Ale pravda je, že až tretina objemu uhlia, ktoré sa v Číne spaľuje, zhorí v okruhu do 600 kilometrov okolo metropoly, Pekingu. To uvádza vo svojich údajoch organizácia Greenpeace. Kvalita života tamojších obyvateľov trpí a dôsledky sú tragické.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite