Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Akú chceme Banskú Štiavnicu?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názor

Katastrofy bývajú koncom niečoho hodnotného, ale môžu byť aj novým začiatkom, ktorý obnoví a ešte rozvinie to, čo bolo zničené. Čím bude pre Slovensko katastrofa z Banskej Štiavnice?

Štefan Hríb

na niektoré ničivé udalosti sa reagovať dá a má to zmysel, v iných prípadoch to možné nie je. U jednotlivca vyvoláva smrteľné ohrozenie akútny stres, na ktorý organizmus bleskovo reaguje automatickým vyplavením hormónov vedúcim k útoku alebo úteku (fight or flight response). V prípade ľudských spoločenstiev sú časové intervaly aj možné reakcie na rôznorodé pohromy oveľa rozsiahlejšie, ale prinajmenšom zo začiatku určujú naše správanie mechanizmy, ktorými nás vybavila evolúcia.

Lenže evolúcia nás nevybavila len schopnosťou chrániť samých seba, ale aj schopnosťou chrániť s nasadením vlastného zdravia či dokonca až života aj iných ľudí. To, čo sme videli v malom v Banskej Štiavnici a vo veľkom na Ukrajine, sú príklady presne takejto starostlivosti o ohrozené životy, zdravie a majetok iných ľudí. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite