Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: 33 rokov od Novembra – akí sme?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názory

Základná otázka, ktorú nám kladie každý rok výročie Nežnej revolúcie, je jednoduchá – sme znovu trochu dospelejší, a teda schopnejší spravovať svoje veci verejné? Sme trochu viac slobodní občania?

Štefan Hríb

tridsiate tretie výročie Novembra prichádza v dobe svetovej i domácej krízy. V takých časoch nie je celkom rozumné vyvodzovať z každej kolektívnej emócie závery o stave našej dospelosti. Vojna na Ukrajine, svetová pandémia, vysoké ceny energií a k tomu doma vláda pána Matoviča s pánom Kollárom proti tandemu Fico – Pellegrini sú ťaživá kombinácia, ktorá prirodzene vyťahuje z človeka aj mnoho negatívneho. Dnešok o nás, samozrejme, veľa hovorí, ale pre reálny obraz je rozumné hľadať aj dlhodobejší trend. 

Aké je teda Slovensko tridsaťtri rokov po obnovení slobody? Ktoré z vtedajších snov sa naplnili a ktoré v strete s realitou zhoreli?

sen o nezávislej krajine

Štyridsať rokov komunistického útlaku bolo vlastne štyridsať rokov v područí Sovietskeho zväzu, pričom samotný Sovietsky zväz bol skupinou štátov v područí komunistického Ruska. November 89 priniesol predovšetkým možnosť zbaviť sa ruskej nadvlády, poslať domov okupačnú armádu – takzvanú dočasnú (na večné veky a nikdy inak) – a konečne sa slobodne nadýchnuť. Nadýchli sme sa však až príliš, namiesto vyrovnávania sa s komunizmom začal na Slovensku silnieť primitívny nacionalizmus. Za nepriateľov sme tu mnohí začali považovať Maďarov a Čechov. Výsledkom bolo rozdelenie Československa. Takže tou nezávislou krajinou sa stalo Slovensko. Mečiarovské Slovensko.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite