Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Slovenské otázky 2022

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .téma

Bude to znovu náročný rok. Samozrejme, najmä pre pandémiu. Číslo 2022 však bude aj míľnikom, ktorý rozhodne o osude uneseného štátu, o konci dominancie dua Matovič-Kollár a o alternatíve k nim.

Štefan Hríb

zdravotníctvo a školstvo

Podobne ako predchádzajúci, aj ten nasledujúci rok nechutne obnaží dva dlhodobo neriešené problémy Slovenska. Zdravotníctvo je v takom stave, že celé manažovanie covidovej krízy spočíva v odvracaní, alebo aspoň odďaľovaní jeho otvoreného kolapsu. Výsledkom takéhoto manažovania je viac či menej skrytý kolaps spočívajúci v pomerne drastickom obmedzení normálnej medicíny a v nebezpečnom skúšaní trpezlivosti zdravotníckeho personálu. Podobné problémy zažívajú aj v iných krajinách, ale u nás je to vypuklejšie jednak vinou predcovidového stavu zdravotníctva a jednak vinou hrôzostrašnej nekompetentnosti komickej dvojice Matovič-Krajčí. Dramatická dvojica Matovič-Lengvarský, ktorá nás bude prevádzať krízou v roku 2022, je pod-statne lepším variantom, ale ani ona veľa nádeje nevzbudzuje. Bojovať naraz s covidom aj s Matovičom, to by ťažko zvládali aj iní borci ako Lengvarský.

Slovenské školstvo súvisí s epidémiou dvojako. Na jednej strane je obeťou nezvládania covidovej krízy a na druhej strane je jednou z príčin nezvládania covidovej krízy. Školy zatvorené príliš dlho v rámci lockdownov sú obeťou, ktorej ťarchu pocítili jednotlivé deti a ich rodičia už v minulých dvoch rokoch, ale ktorých skutočnú váhu spoznáme až v budúcnosti. Ako k tomu prispeje rok 2022, to nie je dnes jasné, ale pravda je, že ani po dvoch rokoch covidu nemáme vypracovanú nijakú inovatívnu koncepciu reagujúcu na pretrvávajúcu epidemickú situáciu. Školy sú v zásade buď zatvorené, alebo otvorené a nevidno nikoho, kto by systematicky rozmýšľal o príprave školstva na prípadný dlhodobý covidový režim. Namiesto toho ministerstvo školstva venuje a aj v najbližšom roku bude venovať energiu etatistickej zmene vysoko-školského zákona.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite