Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sme ostrovček. A ešte aký!

.anton Vydra .názory

Podobne ako kolega Jeňo Korda, ani ja si nemyslím, že by sme boli ostrovčekom liberálnej demokracie v srdci strednej Európy. No ostrovček predsa len sme.

Anton Vydra

áno, súhlasím s Jeňom vo výpočte všetkého toho, čo dnes na Slovensku nefunguje, a keby sme boli naozaj stredoeurópskym symbolom liberálnej demokracie, dávno by to už u nás fungovať malo. Utešuje nás, že aspoň niečo sa medzitým podarilo: napríklad prezident.

Keď som bol minulý rok v júni vo Viedni na workshope, na ktorom sa zúčastnili Timothy Snyder, Peter Pomerantsev či Ivan Krastev (písal som o tom tu), hovorilo sa tam veľa o stredoeurópskych politikách. Zo Slovenska som tam bol jediný. Nikto viac neprišiel. Keď sme sa počas prestávok, obedov a večerí rozprávali o dianí v Európe, zarazilo ma najskôr to, že reč bola vždy o Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a o Ukrajine, pretože tej bol workshop viac-menej venovaný. O Slovensku nepadlo ani slovo. Ani jedno slovo!

„Nehovorím, že tá ambícia tu nie je vôbec, ale že je jej nedostatok.“

Problémy boli pritom rovnaké ako u nás: nárast extrémnych foriem nacionalizmu, fašizoidné prejavy, fake news, imigranti, politický machiavelizmus, lži... Skúsil som teda s niektorými zúčastnenými prehodiť pár slov o nás, no nikto vlastne o Slovensku nič presnejšie nevedel, dokonca podaktorí ani netušili, kto nám to tu vládne. A pritom to boli ľudia, ktorí tam diskutovali o problémoch celej strednej Európy, jeden z nich, Američan, o tom práve píše aj knihu a zopár z nich už dokonca na Slovensku bolo.

Dlho som potom rozmýšľal, prečo sme vypadli z tohto diskurzu, prečo je reč o všetkých okolo nás, no my nikoho nezaujímame. Je to preto, lebo sme tu naozaj ostrovčekom, malou, tichou a submisívnou krajinou, z ktorej nevyšiel nijaký intelektuál, ktorý by bol schopný diskutovať otvorene o politike s týmito vzdelanými ľuďmi?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.anton Vydra .názory
.diskusia
.neprehliadnite