Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko – ostrov liberálnej demokracie? Blbosť

.eugen Korda .názory

Po Zemanovom víťazstve počujem v Česku, ale aj u nás reči o tom, že Slovensko je posledným ostrovčekom liberálnej demokracie v strednej Európe.

Eugen Korda

nuž, keby to bola pravda, nebolo by šťastnejšieho človeka na svete a ja by som sa na MDŽ pravidelne prezliekal do ženských šiat, aby som nášmu záchrancovi mohol prísť tlieskať na jeho „emdéžetkárske“ mítingy a možno by sa mi z jeho rúk ušla aj nejaká ružička kúpená za naše dane. Tak sa teda pozrime, v akom stave sa Slovensko nachádza:

ústavný súd

Ovláda ho skupina nekompetentných osôb ochotných prijať akékoľvek nezmyselné rozhodnutie. Jedinou podmienkou je, aby vyhovovalo garnitúre, ktorá je pri moci, prípadne silným finančným skupinám. Občasné výnimky z tejto praxe spadajú na vrub malej skupinky sudcov, ktorým okrem paragrafov v hlave sídli aj svedomie. Ani novovymenovaní sudcovia nespĺňajú základné predpoklady na to, že budú svoju funkciu vykonávať odborne, bez zaujatia. V Českej republike sa táto inštitúcia teší obrovskému rešpektu a úcte nielen verejnosti, ale i politikov. Často sa len so závisťou prizeráme na ich odborný a otvorený prístup, s akým sa zmocňujú svojej úlohy strážcu ústavnosti.

súdy

O žalostnom stave našich súdov nesvedčí len nedôvera verejnosti voči ich rozhodnutiam, ale i totálna neschopnosť vyrovnať sa s najznámejším, zďaleka však nie jediným predstaviteľom ich úpadku, Štefanom Harabinom. Slušní a spravodlivosti oddaní sudcovia sú stále v menšine a často sú vystavovaní vyhrážkam z vlastných radov. Výnimkou je špecializovaný súd, ktorého rozhodnutia však až podozrivo často ruší a mení Najvyšší súd. České súdnictvo má napriek niektorým pochybeniam relatívne veľkú dôveru verejnosti.

eugen korda
Peter Zajac vysvetľuje, prečo na tom nie sme lepšie ako Česi.

prokuratúra

Túto dôležitú inštitúciu ovláda v podstate malá skupinka ľudí. Generálneho prokurátora si osobne vybral Robert Fico a do funkcie ho dostal pomocou protiprávneho konania vtedajšieho prezidenta Ivana Gašparoviča. Aj Špeciálnu prokuratúru riadia a ovládajú ľudia, ktorých zásluhou sa celé roky zametali a stále zametajú závažné kauzy  pod koberec. Orgány prokuratúry sú riadené monokraticky, podľa vzoru pretrvávajúceho z čias komunizmu. Jediný človek, generálny prokurátor, má tak obrovskú moc zastaviť či iniciovať trestné konanie prakticky bez seriózneho zdôvodnenia. V Česku je táto zložka moci – Štátne zastupiteľstvo – organizovaná omnoho demokratickejším spôsobom.

polícia

polície sa stala, až na malé výnimky, inštitúcia, ktorej hlavnou úlohou je zametať stopy kriminálnych činov vysokopostavených vládnych politikov a im spriaznených osôb a firiem. Robert Kaliňák a jeho prevodová páka policajný prezident ju používajú celkom nepokryte na diskreditáciu opozície, novinárov a osôb, ktoré nesúhlasia s ich činnosťou. Jednou z hlavných úloh polície je kryť tzv. podnikateľov, mocné finančné skupiny a starať sa o to, aby sa ich podvody a podozrenia z trestných činov poriadne nevyšetrili a nakoniec skončili v policajných archívoch. V ČR síce polícia síce tiež čelí rôznym podozreniam, ani zďaleka však nedosahujú rozsah a ani závažnosť podozrení s manipuláciami, ktoré sa dejú v polícii SR.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.eugen Korda .názory
.diskusia
.neprehliadnite