Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Kranjskej Gore a stala sa líderkou tejto disciplíny.

Atléti proti americkému múru

.marína Gálisová .lifestyle .fotoesej

Pre prípad, že by téma múru na hranici Spojených štátov s Mexikom už niekomu pripadala ošúchaná, rozhodla sa fotografka Cristina De Middel pre jej úplne nové spracovanie.

Atléti proti americkému múru CRISTINA DE MIDDEL/MAGNUM/PROFIMEDIA Bežec Moises Moreno a ostatní pózujú pri plote medzi mexickou Tijuanou a americkým San Diegom. Priechod San Ysidro je najväčším pozemným hraničným priechodom medzi týmito krajinami a je jedným z najrušnejších na svete, denne ním prejdú desaťtisíce ľudí.

cristina De Middel bola desať rokov fotožurnalistkou, ale napokon sa odhodlala, že z prísne dokumentárneho rámca vystúpi. Keďže rada skúma nejednoznačný vzťah fotografického umenia k pravde, jej prvou úspešnou sériou, v ktorej využila nové prístupy, boli Afronauti z roku 2012. V sérii zaujímavo prerozprávala príbeh neúspešného vesmírneho projektu, ktorý v šesťdesiatych rokoch 20. storočia budovala Zambia. Nielenže šlo o veľmi inšpiratívne fotografie, ale zároveň sa jej podarilo narušiť tradičné opisy afrického kontinentu. V tejto metóde pokračuje stále a zbiera ocenenia za novinárske a umelecké fotografie.

Gymnasta Daniel GodoyCRISTINA DE MIDDEL/MAGNUM/PROFIMEDIAGymnasta Daniel Godoy

Cristina De Middel spája prístup dokumentárnej a konceptuálnej fotografie, pohráva sa s rekonštrukciami a s archetypmi, ale nerobí to samoúčelne. Jej cieľom je obohatiť chápanie svojho námetu. Nájsť v ňom viacero vrstiev.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite