Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Za Máriou Teréziou

.eva Čobejová .lifestyle .na cudzom mieste

V máji si všetky krajiny, ktoré patrili k dedičným územiam habsburského rodu, pripomenuli trojsté výročie narodenia jednej z najtalentovanejších osobností tohto kráľovsko-cisárskeho domu. 

atmosféru čias, keď vládla Mária Terézia, je možné zažiť aj na Bratislavskom hrade či v Holíčskom zámku, ale za dobrou výstavou k tejto téme treba zájsť do rakúskeho zámku Schloss Hof a blízkeho zámku Niederweiden. Oba sú na dohľad od Bratislavy a posledné roky sa stali obľúbenou výletnou destináciou Bratislavčanov. Nie je sem ďaleko ani zo Slovenska, ani z Maďarska, dokonca ani z Česka, takže je to vlastne ideálna destinácia na výstavu o panovníčke, ktorá bola uhorskou aj českou kráľovnou a rakúskou arcivojvodkyňou.

Obe výstavy (aj v blízkom Niederweidene) majú ambíciu poskytnúť základné fakty o Márii Terézii ako strategičke, kráľovnej, matke i reformátorke. Ale dobrá výstava neprinesie len informácie, to by predsa stačilo ostať doma pri internete. Potrebujete nabrať aj niečo viac, nejakú emóciu, predstavu, dojem, závan z tých dávnych čias.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite