Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Veľký deň

.tomáš Blažek .časopis .veda 09.07.2012

Mal som to šťastie byť v CERN-e pri zverejnení oznamu o objave novej častice, ktorej všetky pozorované vlastnosti sú v zhode s dlho hľadaným Higgsovým bozónom. V ten deň tu panovala celkom mimoriadna atmosféra.

.týždeň

Vydarený lov

.časopis .veda 09.07.2012

Minulú stredu oznámil CERN svetu objav častice, ktorej vlastnosti – presnejšie povedané, všetky doteraz pozorované vlastnosti – sú v zhode s vlastnosťami Higgsovho bozónu. Čo tento objav vlastne znamená?

.týždeň

Kyslá

.peter Szolcsányi .časopis .veda 09.07.2012

Asi len máloktorý človek nevystrúha po zahryznutí do citróna onen typický „kyslý ksicht“. Všetky svaly tváre a krku sa reflexívne stiahnu v kŕči, slinné žľazy vylúčia kvantá tekutiny a na okamih máme intenzívny pocit, že ústa už tak skoro asi neotvoríme. Prečo vlastne?

.týždeň

Elektromobil nebude len auto

.ľubomír Jurina .časopis .veda 08.07.2012

Elektromobilita prinesie toľko zmien, že všetko, čo sa dnes týka našej dopravy, bude o pár desaťročí minulosť. Tak ako písací stroj alebo čiernobiely televízor.

.týždeň

Slaná

.časopis .veda 02.07.2012

Něžná i proradná, krutá i bezradná, plamen i červánek, ďábel i beránek, cukr i sůl. Samé protiklady – taká je Salome v pesničke Karla Kryla. Z hľadiska série článkov o chuti je zaujímavé, že medzi protikladmi sú aj cukor a soľ. Prečo sú to protiklady?

.týždeň

Sto rokov nebude rarita

.ľubomír Jurina .časopis .veda 23.06.2012

Veda nedokáže zaručiť šťastný život, ale vie ho predĺžiť. Už dnes vznikajú metódy, ktoré nám pridajú niekoľko ďalších desaťročí.

.týždeň

Sladká

.časopis .veda 23.06.2012

Koľko ľudí, toľko chutí, ale na jednej veci sa zhodneme skoro všetci: sladké je dobré. Prečo sa na tom zhodneme? Prečo je slasť zo sladkého taká univerzálna? Ako vlastne vnímame sladkú chuť a prečo vyvoláva práve táto chuť také príjemné pocity?

.týždeň

Ideálne a reálne

.časopis .veda 02.06.2012

Pod ideálnym strojom si väčšina z nás predstaví stroj, ktorý za nás urobí všetku našu robotu a ešte nám pritom poškrabe chrbát. Inžinier si pod týmto pojmom predstaví asi niečo oveľa prozaickejšie – stroj s maximálnou možnou účinnosťou. Čo si to vlastne predstaví? Čo to je – tá účinosť – a aká je jej maximálna možná hodnota?

.týždeň

Eldorádo

.časopis .veda 27.05.2012

Alchymistom sa to nepodarilo, conquistadorom áno. Neobjavili síce kameň mudrcov, ale objavili miesta, kde si mohli nabrať zlata, koľko len dokázali odniesť. Keď všetko odniesli, začali hľadať ďalšie také miesto. To najbájnejšie však nikdy nenašli.

.týždeň

Kameň mudrcov

.časopis .veda 20.05.2012

Len málokto dnes verí alchýmii. Oveľa viac našich súčasníkov verí astrológii, homeopatii alebo matematickým modelom v ekonómii. Alchýmia má zo všetkých spomínaných žánrov výrazne najhoršiu povesť. A to je škoda.