Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Ako počítače zrušili masovú výrobu

.ľubomír Jurina .časopis .veda 02.09.2012

Rozdiel medzi technológiami s puncom hi-tech a modernou priemyselnou produkciou prestáva existovať. Riešenia, ktoré sa použili pri konštrukcii unikátneho vesmírneho vozidla nájdete aj vo vašom aute alebo práčke.

.týždeň

Častica, ktorá nie je božská

..ako je to (s)právne .veda 26.08.2012

Začiatkom júla oznámil CERN objav častice, ktorej (všetky doteraz zmerané) vlastnosti sa zhodujú s predpovedanými vlastnosťami dlho hľadaného Higgsovho bozónu. Čo je vlastne ten Higgsov bozón a prečo je okolo neho taký rozruch?

.týždeň

Stali sme sa Homo urbanus

.ľubomír Jurina .časopis .veda 19.08.2012

Mestá sú hnacím motorom inovácií. Už v časoch vodovodu v Babylone platilo, že od vyspelosti technológií, ktoré mesto vygeneruje, závisí aj kvalita života jeho obyvateľov.

.týždeň

Život na Marse? Áno aj nie

.robert Mistrík .časopis .veda 19.08.2012

Vyhodnotiť experimentálne dáta je nezriedka náročnejšie, ako ich získať. Experimenty na Marse nie sú v tomto ohľade žiadnou výnimkou. Hoci všeobecne panuje názor, že stopy po živote sa na Marse doposiaľ nenašli, nie všetci vedci majú tento názor.

.týždeň

Neľahké hľadanie života na Marse

.robert Mistrík .časopis .veda 19.08.2012

Začiatkom tohto mesiaca – konkrétne šiesteho augusta – pristál na povrchu Marsu americký rover Curiosity. Jednou z jeho úloh je hľadanie chemických látok, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi živých organizmov.

.týždeň

Kozmický zajac a korytnačka

.ľubomír Jurina .časopis .veda 06.08.2012

V závode o Mesiac, jednej z najväčších bitiek studenej vojny, dokázali USA svoju technologickú prevahu. V prípade Číny sa však história nemusí opakovať.

.týždeň

Štipľavá chuť?

.časopis .veda 29.07.2012

O tom, že výslednú chuť jedla určujú do veľkej miery korenia, nepochybuje asi nikto. Na tom, že spoločnou charakteristikou mnohých korení je viac či menej štipľavá chuť, by sme sa asi tiež vedeli zhodnúť. Ale prečo potom nepovažujeme štipľavú chuť za jednu zo základných chutí. Prečo sladká, slaná, kyslá a horká áno, ale štipľavá nie?

.týždeň

うま味

.peter Szolcsányi .časopis .veda 22.07.2012

Aziati ju poznajú už odnepamäti, pretože ich jedlá bez nej prakticky neexistujú. Je veľmi príjemná a v extrémnych prípadoch dokáže byť priam návyková. Napriek tomu však do našich končín „dorazila“ len relatívne nedávno. Piata chuť – umami.

.týždeň

Suroviny z vesmíru? Skúšame prvé kroky

.ľubomír Jurina .časopis .veda 22.07.2012

Ak by svet pokračoval v nastúpenej trajektórii, v roku 2050 by sme potrebovali trojnásobné množstvo surovín ako dnes – okolo 140 biliónov ton minerálov, rúd a fosílnych palív. Toto číslo je ďaleko za hranicou možností našej planéty.

.týždeň

Horká

.peter Szolcsányi .časopis .veda 15.07.2012

Zatiaľ čo sladká chuť je vo všeobecnosti asi najobľúbenejšia, horká chuť je z hľadiska popularity jej bezkonkurenčným protipólom. Veľká väčšina ľudí ju v lepšom prípade považuje za nepríťažlivú, v tom horšom za odpudzujúcu.