Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

.iveta Aldana .veronika Pizano .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť 14.02.2015

Sedíme v kaviarni s pôrodnou asistentku, ktorá už dlhé roky pracuje v jednej z bratislavských pôrodníc. Chceme zistiť viac o tom, ako celý systém funguje. Príjemná usmiata pani, s ktorou hovoríme o pomeroch v našom pôrodníctve, napokon požiada o anonymitu.

.týždeň

Ako napodobniť Kisku

.jozef Majchrák .časopis .spoločnosť 08.02.2015

Pravica od prezidentských volieb rieši, ako napodobniť úspech Andreja Kisku. Na obzore je ďalší úspešný podnikateľ, ktorý sa chce o to pokúsiť.

.týždeň

Idea akadémie

.peter Zajac .časopis .spoločnosť 01.02.2015

Zmysel princípu, podľa ktorého treba hľadieť na vedu ako na čosi, „čo doteraz nebolo celkom nájdené a čo nebude nikdy bezo zvyšku odhalené“, nazval Wilhelm von Humboldt ideou akadémie. Založil tak novodobý zmysel vedeckého poznania a bádania, vychádzajúceho „z hlbín ducha“, a nie z číreho „hromadenia poznatkov“. Ideu akadémie označil za „najväčší a najkrajnejší slobodný priestor“ a Akadémiu za „spoločenstvo, založené na tom, že práca jedného sa podrobuje hodnoteniu všetkých“ a zoskupenie, „vykazujúce najväčšiu mieru nezávislosti od štátu“. Vzťah medzi akadémiou a univerzitou určil na základe súťaživosti, sporu a vzájomného pôsobenia.

.týždeň

Veda chce prežiť

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 01.02.2015

Ak chce mladý človek pracovať v Slovenskej akadémii vied, musí mať okrem znalostných predpokladov ešte niečo viac. Potrebuje veľa nadšenia, aby bol ochotný pracovať takmer zadarmo. Marína Cihová je mladou vedkyňou a pracuje na Ústave experimentálnej onkológie, ale napriek tomu celkom nerozumie televíznej kampani, ktorá hlása „Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa ti poďakuje!“ Podľa nej by to mohlo byť skôr „Študuj vedu a techniku, ale priprav sa, že to budeš mať poriadne ťažké!“ A pravdepodobne sa ti ani nikto nepoďakuje. Mladých a nadšených vedcov je aj napriek tomu v Slovenskej akadémii vied dosť.

.týždeň

Čo sa stalo v SAV?

.časopis .spoločnosť 01.02.2015

Na prelome rokov 2014 a 2015 došlo v Slovenskej akadémii vied k výmene predsedu. Za týmto lakonickým konštatovaním sa skrýva mimoriadne poučný príbeh. Či sa však z neho dokážeme poučiť, to nie je celkom jasné. My totiž radi zostávame nepoučiteľní.

.týždeň

Je sexuálna výchova problém?

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .spoločnosť 25.01.2015

Predmetrom blížiaceho sa referenda bude aj téma týkajúca sa sexuálnej výchovy a eutanázie, ktorá by mala zasiahnuť aj deti v školách. Ako to je v skutočnosti? Je to vymyslená téma či je to realita?

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

.iveta Aldana .lucia Lišiaková .veronika Pizano .spoločnosť .spoločnosť 17.01.2015

V našich pôrodníckych oddeleniach chýba všeličo. Nemyslíme tým teraz modernú techniku, toaletný papier ani elegantné zariadenie izieb, ale celkom iné veci. Napríklad rešpekt k žene, ktorá sa chystá na dôležitú udalosť vo svojom živote.

.týždeň

Kontrolovaný chaos

.juraj Šalapa .časopis .spoločnosť 04.01.2015

Pre investorov a správcov finančných fondov nastali ťažké časy. Po finančnej kríze v roku 2008 začali centrálne banky kŕmiť svetové trhy miliardami „lacných peňazí“ a znížili úrokové miery na absolútne minimum. V prípade Európy zašla ECB ešte ďalej, keď v lete zaviedla negatívnu úrokovú mieru.

.týždeň

Chceme byť nesmrteľní?

.radovan Bránik .časopis .spoločnosť 13.12.2014

Zatiaľ, čo smrť je definitívna, ohraničená v čase, nesmrteľnosť trvá a nekončí. Najčastejšie sa túžba po nej opisuje ako prejav strachu zo smrti. V skutočnosti však znamená oveľa viac.

.týždeň

Domáce vyučovanie zamrzlo na prvom stupni

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 07.12.2014

Čo je nové v Českej republike? Takouto otázkou sa začal seminár o domácom vzdelávaní v Ivanke pri Dunaji. Pre slovenských rodičov, ktorí vzdelávajú deti doma, totiž v tejto oblasti nie je nové nič.