Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
.týždeň

Oxfordská cenzúra

.iva Mrvová .časopis .spoločnosť 29.11.2014

Debatujú o LGBT témach, diskutujú s Edwardom Snowdenom, pozývajú predstaviteľov štátov, ktoré dlhodobo systematicky potláčajú ľudské práva. Ak však dôjde na diskusiu o potratoch, je nebezpečná, a tak je nevyhnutné ju v okamihu zrušiť. Variácie slobody slova na univerzitách v 21. storočí.

.týždeň

Mladí proti vlakom zadarmo

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 22.11.2014

V marci tohto roku Švajčiari v referende odmietli zvýšenie minimálnej mzdy, ktorá by sa tak stala najvyššou na svete. U nás tento týždeň podpísalo viac ako 28-tisíc ľudí petíciu proti vlakom zadarmo.

.týždeň

Život v kláštore

.michal Čop .časopis .spoločnosť 16.11.2014

Keď sa povie slovo mních, asi si predstavíte človeka v habite, ktorého možno bežne stretnúť na ulici. Skutoční mnísi však žijú v klauzúre v kláštoroch, odkiaľ takmer vôbec nevychádzajú.

.týždeň

10 vecí, ktoré prišli s Novembrom

.lukáš Krivošík .časopis .spoločnosť 08.11.2014

Nostalgickí pamätníci dodnes opakujú, že fenomény ako bulvár, bezdomovectvo alebo drogy za socializmu neexistovali. No pravda je taká, že obvyklé ľudské potreby či neresti si našli cestičky, ako sa prejaviť aj v socializme, akurát ľudská pamäť je zradná, selektívna a subjektívna. Historik Stanislav Sikora sa narodil rok po nástupe komunistov k moci a obdobie socializmu, ktoré zažil skoro celé, skúma dnes profesionálne a nepodlieha sentimentu.

.týždeň

Zmrazte si vajíčka!

.časopis .spoločnosť 02.11.2014

Zamestnankyne firiem Apple a Facebook dostali od zamestnávateľov bezprecedentnú ponuku: ak sa rozhodnú zmraziť svoje vajíčka a odložiť materstvo na neskôr, procedúru im firma preplatí. Vstúpili sme do novej éry zamestnaneckých istôt? Alebo skôr objavili nové možnosti zamestnávateľského nátlaku?

.týždeň

Španielske gajdy

.časopis .spoločnosť 25.10.2014

Na gajdách začal hrať pred siedmimi rokmi, väčšinu z tohto času sa na nich učil hrať sám. Dnes má ako šestnásťročný na svojom konte niekoľko víťazstiev a iných umiestnení v medzinárodných súťažiach. Mário Pavel.

.týždeň

Malý veľký deň

.zuzana Mojžišová .časopis .spoločnosť 25.10.2014

Jestvujú v našom slovníku formálne alebo aj obsahom pekné alebo aj škaredé slová. K tým pekným nesporne patrí: domov. Na tom mieste sa cítime bezpečne, budujeme ho s láskou, stretáme sa s najbližšími. Ale zrazu to slovo ktosi spojí s iným, napríklad detský domov, domov sociálnych služieb – a všetko čaro je razom fuč.

.týždeň

Dvojitý občan

.zsolt Király .časopis .spoločnosť 19.10.2014

Ústavný súd sa po troch rokoch rozhodol, že nerozhodne. Možnosť dvojitého občianstva je tak na Slovensku stále vylúčená. A aj keď aktuálna Kaliňákova novela sľubuje isté zmeny, otázne je, či vyrieši príbehy tých, ktorým už zákaz nepríjemne zasiahol do života.

.týždeň

Prvý polčas synody

.časopis .spoločnosť 19.10.2014

Relatio post disceptationem alebo Relácia po diskusii. Tak znie názov dokumentu, ktorý bol zverejnený minulý týždeň a priniesol zhrnutie doterajšieho priebehu synody o rodine. Dokument z Vatikánu prekvapil – niektorých pozitívne, iných negatívne.

.týždeň

Nie som naivný

.jozef Majchrák .časopis .spoločnosť 19.10.2014

Rozhovor s bývalým šéfredaktorom SME Matúšom Kostolným o jeho odchode a plánoch do budúcnosti.