Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Ako prežiť pôrod: Takto rodiť nechceme

Ako prežiť pôrod: Takto rodiť nechceme

.veronika Pizano .iveta Aldana .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť 14.03.2015

Pred päťdesiatimi rokmi mysleli tehotné ženy najmä na to, aby ich deti prežili pôrod. Doba pokročila a dnes sa rodičky sústreďujú na úplne iné záležitosti.

.týždeň

Máme dosť talentov?

.redakcia .časopis .spoločnosť 22.02.2015

V polovici februára prebehlo v Dvorane VŠMU finále grantovej súťaže Talenty novej Európy, ktorú organizuje Slovnaft spolu so Stredoeurópskou nadáciou. Aký obraz o našich mladých talentoch poskytlo toto finále?

.týždeň

Eset pomáha aj školstvu

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 22.02.2015

Slovenská technická univerzita má dvanásť nových počítačov. Aj keď sa to nemusí zdať výnimočné, tentoraz je nová technika dôležitejšia. Až tak, že ju prišiel otvoriť prezident Andrej Kiska. Je teda jasné, že nejde o obyčajné počítače. Sú súčasťou nového výskumného centra, ktoré sponzoruje firma Eset. Študenti sa v ňom majú vzdelávať v oblasti informačnej bezpečnosti.

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

.iveta Aldana .veronika Pizano .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť 14.02.2015

Sedíme v kaviarni s pôrodnou asistentku, ktorá už dlhé roky pracuje v jednej z bratislavských pôrodníc. Chceme zistiť viac o tom, ako celý systém funguje. Príjemná usmiata pani, s ktorou hovoríme o pomeroch v našom pôrodníctve, napokon požiada o anonymitu.

.týždeň

Ako napodobniť Kisku

.jozef Majchrák .časopis .spoločnosť 08.02.2015

Pravica od prezidentských volieb rieši, ako napodobniť úspech Andreja Kisku. Na obzore je ďalší úspešný podnikateľ, ktorý sa chce o to pokúsiť.

.týždeň

Idea akadémie

.peter Zajac .časopis .spoločnosť 01.02.2015

Zmysel princípu, podľa ktorého treba hľadieť na vedu ako na čosi, „čo doteraz nebolo celkom nájdené a čo nebude nikdy bezo zvyšku odhalené“, nazval Wilhelm von Humboldt ideou akadémie. Založil tak novodobý zmysel vedeckého poznania a bádania, vychádzajúceho „z hlbín ducha“, a nie z číreho „hromadenia poznatkov“. Ideu akadémie označil za „najväčší a najkrajnejší slobodný priestor“ a Akadémiu za „spoločenstvo, založené na tom, že práca jedného sa podrobuje hodnoteniu všetkých“ a zoskupenie, „vykazujúce najväčšiu mieru nezávislosti od štátu“. Vzťah medzi akadémiou a univerzitou určil na základe súťaživosti, sporu a vzájomného pôsobenia.

.týždeň

Veda chce prežiť

.denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť 01.02.2015

Ak chce mladý človek pracovať v Slovenskej akadémii vied, musí mať okrem znalostných predpokladov ešte niečo viac. Potrebuje veľa nadšenia, aby bol ochotný pracovať takmer zadarmo. Marína Cihová je mladou vedkyňou a pracuje na Ústave experimentálnej onkológie, ale napriek tomu celkom nerozumie televíznej kampani, ktorá hlása „Študuj vedu a techniku, budúcnosť sa ti poďakuje!“ Podľa nej by to mohlo byť skôr „Študuj vedu a techniku, ale priprav sa, že to budeš mať poriadne ťažké!“ A pravdepodobne sa ti ani nikto nepoďakuje. Mladých a nadšených vedcov je aj napriek tomu v Slovenskej akadémii vied dosť.

.týždeň

Čo sa stalo v SAV?

.časopis .spoločnosť 01.02.2015

Na prelome rokov 2014 a 2015 došlo v Slovenskej akadémii vied k výmene predsedu. Za týmto lakonickým konštatovaním sa skrýva mimoriadne poučný príbeh. Či sa však z neho dokážeme poučiť, to nie je celkom jasné. My totiž radi zostávame nepoučiteľní.

.týždeň

Je sexuálna výchova problém?

.eva Čobejová .jozef Majchrák .časopis .spoločnosť 25.01.2015

Predmetrom blížiaceho sa referenda bude aj téma týkajúca sa sexuálnej výchovy a eutanázie, ktorá by mala zasiahnuť aj deti v školách. Ako to je v skutočnosti? Je to vymyslená téma či je to realita?

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

Ako prežiť pôrod: Pôrod nemá byť traumou

.iveta Aldana .lucia Lišiaková .veronika Pizano .spoločnosť .spoločnosť 17.01.2015

V našich pôrodníckych oddeleniach chýba všeličo. Nemyslíme tým teraz modernú techniku, toaletný papier ani elegantné zariadenie izieb, ale celkom iné veci. Napríklad rešpekt k žene, ktorá sa chystá na dôležitú udalosť vo svojom živote.