Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.reportáž
.týždeň

Pestré stánky božie

.jozef Majchrák .časopis .reportáž

Určite ste si ten sci-fi úkaz všimli. Dedinka so šedivými „krabičkami“ rodinných domov ešte od socializmu – a vedľa nich hypermoderný kostol s fialovou fasádou. Isto, sú aj svetlé výnimky kvalitnej sakrálnej architektúry. Kto a ako stavia dnes u nás kostoly?

.týždeň

Spoločnosť vie byť veľmi zlá

.časopis .reportáž

Rozhovor s primárkou novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ivetou Revákovou o praxi Hniezda záchrany a utajených pôrodoch.

.týždeň

Odložené deti

.časopis .reportáž

Sudičky im nadelili krkavčie matere, ktoré ich po narodení odložili do verejne dostupného inkubátora, zaručujúceho anonymitu. V Hniezdach záchrany sa našlo za osem rokov štyridsať detí. Veľa či málo? Zle položená otázka. Každý zachránený život je cenný.

.týždeň

Inšpirovaný Islandom?

.časopis .reportáž

Krach všetkých troch islandských bánk v jeseni 2008 sa stal jedným z prvých míľnikov svetovej ekonomickej krízy. Ako sa darí ostrovnej krajine o 5 rokov neskôr?

.týždeň

Hudba vo veternom meste Reykjavík

.časopis .reportáž

Keď Ingólfur uvidel zem, hodil do mora drevené stĺpy. Chcel vedieť, kde sa má vylodiť a prosil takto Thóra o radu. Stĺpy vyplavilo na breh v zátoke, nad ktorou sa prevaľovala hmla. Ingólfur ju nazval Dymová zátoka, Reykjavík.

.týždeň

Skladanie rozpadu

.martin Droppa .časopis .reportáž

Čo pred dvadsiatimi rokmi zanedbali slovenskí aj českí politici, o to sa teraz pokúša režisér Martin Hanzlíček. Pripravuje dokument o rozpade Československa na pozadí príbehov a názorov ľudí, ktorí sa v ňom narodili.

.týždeň

Folklór is not dead

.boris Németh .jana Močková .časopis .reportáž

Pre človeka, ktorý nikdy nenavštívil veľký folklórny festival, bolo zistenie, že Slovensko je hrdé na svoju kultúru, nádherné ľudové tance a kroje, naozaj prekvapením. To je to, čo zrejme najviac vystihuje pocit, ktorý sa nám dostavil po niekoľkých dňoch strávených v prostredí festivalov na Myjave a vo Východnej.

.týždeň

Exorcista

.jan Sochor .časopis .reportáž

Veronicine ruky splašene vystrelili pred seba. Prsty sa kŕčovito zaťali do prázdna, akoby zachytili niečí neviditeľný krk. Jej telo sa v okamihu naplo. Prudkým trhnutím sa celá prehla ako luk.

.týždeň

Cesta k samostatnosti

.ľuba Heinzlová .časopis .reportáž

„Moja, moja,” prihovára sa mi dvadsaťročný sympatický mladík na chodbe Autistického centra Andreas. Spýtavo na neho hľadím, ale vysvetlenie od neho nedostávam. Ani nemôžem. Edin trpí atypickým autizmom a mentálnou retardáciou.

.týždeň

Pezinok v Luxemburgu

.časopis .reportáž

Čo majú spoločné malé mesto a malý štátik? Veľký prípad. Minulý týždeň sa Súdny dvor Európskej únie (SD EÚ) zaoberal sporom vo veci Pezinskej skládky.