Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.reportáž
.týždeň

Peter Fidermak – kňaz staviteľ

.andrej Legutký .časopis .reportáž 13.01.2013

Aké bolo vyrastať vo Svite, jedinom slovenskom meste bez kostola? Mám iba osamotenú liturgickú spomienku. Napriek snahe komunistov vybudovať ateistické mesto, keď raz ktosi zomrel, kňaz ho odprevádzal spred domu na cintorín oblečený vo svojom fialovom rúchu. Na čele sprievodu šiel miništrant s krížom.

.týždeň

Často sa postupovalo rýchlo

.jozef Majchrák .časopis .reportáž 13.01.2013

Rozhovor s odborníkom na sakrálne stavby Andrejom Botekom z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave o výstavbe kostolov po roku 1989.

.týždeň

Pestré stánky božie

.jozef Majchrák .časopis .reportáž 13.01.2013

Určite ste si ten sci-fi úkaz všimli. Dedinka so šedivými „krabičkami“ rodinných domov ešte od socializmu – a vedľa nich hypermoderný kostol s fialovou fasádou. Isto, sú aj svetlé výnimky kvalitnej sakrálnej architektúry. Kto a ako stavia dnes u nás kostoly?

.týždeň

Spoločnosť vie byť veľmi zlá

.časopis .reportáž 06.01.2013

Rozhovor s primárkou novorodeneckého oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ivetou Revákovou o praxi Hniezda záchrany a utajených pôrodoch.

.týždeň

Odložené deti

.časopis .reportáž 06.01.2013

Sudičky im nadelili krkavčie matere, ktoré ich po narodení odložili do verejne dostupného inkubátora, zaručujúceho anonymitu. V Hniezdach záchrany sa našlo za osem rokov štyridsať detí. Veľa či málo? Zle položená otázka. Každý zachránený život je cenný.

.týždeň

Inšpirovaný Islandom?

.časopis .reportáž 26.11.2012

Krach všetkých troch islandských bánk v jeseni 2008 sa stal jedným z prvých míľnikov svetovej ekonomickej krízy. Ako sa darí ostrovnej krajine o 5 rokov neskôr?

.týždeň

Hudba vo veternom meste Reykjavík

.časopis .reportáž 26.11.2012

Keď Ingólfur uvidel zem, hodil do mora drevené stĺpy. Chcel vedieť, kde sa má vylodiť a prosil takto Thóra o radu. Stĺpy vyplavilo na breh v zátoke, nad ktorou sa prevaľovala hmla. Ingólfur ju nazval Dymová zátoka, Reykjavík.

.týždeň

Skladanie rozpadu

.martin Droppa .časopis .reportáž 07.10.2012

Čo pred dvadsiatimi rokmi zanedbali slovenskí aj českí politici, o to sa teraz pokúša režisér Martin Hanzlíček. Pripravuje dokument o rozpade Československa na pozadí príbehov a názorov ľudí, ktorí sa v ňom narodili.

.týždeň

Folklór is not dead

.boris Németh .jana Močková .časopis .reportáž 29.07.2012

Pre človeka, ktorý nikdy nenavštívil veľký folklórny festival, bolo zistenie, že Slovensko je hrdé na svoju kultúru, nádherné ľudové tance a kroje, naozaj prekvapením. To je to, čo zrejme najviac vystihuje pocit, ktorý sa nám dostavil po niekoľkých dňoch strávených v prostredí festivalov na Myjave a vo Východnej.

.týždeň

Exorcista

.jan Sochor .časopis .reportáž 17.06.2012

Veronicine ruky splašene vystrelili pred seba. Prsty sa kŕčovito zaťali do prázdna, akoby zachytili niečí neviditeľný krk. Jej telo sa v okamihu naplo. Prudkým trhnutím sa celá prehla ako luk.