Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.reportáž
.týždeň

Šefildské námestie

.jozef Majchrák .časopis .reportáž

Slávnostne ho otvorili pred týždňom na mieste bývalého smetiska v rómskej osade na okraji spišskej obce Bystrany. Jej príčinliví obyvatelia odpratali odpad a vybudovali námestie. Pomenovali ho podľa anglického mesta Sheffield, kam stovky z nich už roky dochádzajú za prácou.

.týždeň

Je to dobrý program

.časopis .reportáž

Rozhovor s historikom architektúry a odborníkom na hrady Michalom Šimkovicom

.týždeň

Noví hradní páni

.časopis .reportáž

Bývalý bača, inžinierka bez práce, chemický inžinier. Títo a stovky ďalších nezamestnaných už tretí rok nachádzajú od jari do jesene prácu pri obnove našich chátrajúcich pamiatok, najmä hradov. Ako sa osvedčil projekt, ktorý rozbehol ešte minister kultúry Daniel Krajcer (SaS)?

.týždeň

Zlaté ruky

.časopis .reportáž

Remeslo má zlaté dno, vravelo sa kedysi. No pradávne poctivé remeslá v ére čínskych a iných lacných výrobkov vymierajú. Ako dnes žijú u nás kováči, kolári, farbiari, cinári, ševci, kožušníci, remenári či tkáči? Najlepšiu odpoveď získate v starobylom Kežmarku.

.týždeň

Najvyššia

.časopis .reportáž

Po štyroch rokoch prác je dokončená najvyššie položená chata v Tatrách. Nová Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.) stojí na mieste tej pôvodnej, ktorú v roku 2010 zničila lavína. Chcete aspoň na chvíľu vymeniť mobil a televízor za petrolejku a gitaru?

.týždeň

Filmy, Rusi, Vary

.časopis .reportáž

Tak teda Karlove Vary. Prvýkrát v živote do najznámejšieho kúpeľného mesta v širokom okolí (podľa niektorých v celej Európe), prvýkrát na „áčkový” filmový festival.

.týždeň

Odkryté odkrývanie

.časopis .reportáž

Stačí posúvať granitové kocky na pamätníku Jána Langoša v Banskej Bystrici a po písmenkách sa vám ako skladačka odhalí jeho obľúbená veta: Ten, kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený opakovať ju.

.týždeň

Top potopy

.časopis .reportáž

Veľká voda, ktorá koncom minulého týždňa u nás kulminovala, zaplavila médiá nielen pochopiteľným strachom, ale aj hystériou. A pritom obrovské ľudské tragédie spôsobila v nedávnej dobe inde. V Spojených štátoch, v Pakistane alebo v Japonsku.

.týždeň

Srdce a tričko pre Kolomana

.martin Droppa .časopis .reportáž

Najmenej päť rokov bol v liptovskomikulášskom rodnom dome výtvarníka svetového mena Kolomana Sokola nevestinec.

.týždeň

Peter Fidermak – kňaz staviteľ

.andrej Legutký .časopis .reportáž

Aké bolo vyrastať vo Svite, jedinom slovenskom meste bez kostola? Mám iba osamotenú liturgickú spomienku. Napriek snahe komunistov vybudovať ateistické mesto, keď raz ktosi zomrel, kňaz ho odprevádzal spred domu na cintorín oblečený vo svojom fialovom rúchu. Na čele sprievodu šiel miništrant s krížom.