Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.reportáž
.týždeň

Inšpirovaný Islandom?

.časopis .reportáž

Krach všetkých troch islandských bánk v jeseni 2008 sa stal jedným z prvých míľnikov svetovej ekonomickej krízy. Ako sa darí ostrovnej krajine o 5 rokov neskôr?

.týždeň

Hudba vo veternom meste Reykjavík

.časopis .reportáž

Keď Ingólfur uvidel zem, hodil do mora drevené stĺpy. Chcel vedieť, kde sa má vylodiť a prosil takto Thóra o radu. Stĺpy vyplavilo na breh v zátoke, nad ktorou sa prevaľovala hmla. Ingólfur ju nazval Dymová zátoka, Reykjavík.

.týždeň

Skladanie rozpadu

.martin Droppa .časopis .reportáž

Čo pred dvadsiatimi rokmi zanedbali slovenskí aj českí politici, o to sa teraz pokúša režisér Martin Hanzlíček. Pripravuje dokument o rozpade Československa na pozadí príbehov a názorov ľudí, ktorí sa v ňom narodili.

.týždeň

Folklór is not dead

.boris Németh .jana Močková .časopis .reportáž

Pre človeka, ktorý nikdy nenavštívil veľký folklórny festival, bolo zistenie, že Slovensko je hrdé na svoju kultúru, nádherné ľudové tance a kroje, naozaj prekvapením. To je to, čo zrejme najviac vystihuje pocit, ktorý sa nám dostavil po niekoľkých dňoch strávených v prostredí festivalov na Myjave a vo Východnej.

.týždeň

Exorcista

.jan Sochor .časopis .reportáž

Veronicine ruky splašene vystrelili pred seba. Prsty sa kŕčovito zaťali do prázdna, akoby zachytili niečí neviditeľný krk. Jej telo sa v okamihu naplo. Prudkým trhnutím sa celá prehla ako luk.

.týždeň

Cesta k samostatnosti

.ľuba Heinzlová .časopis .reportáž

„Moja, moja,” prihovára sa mi dvadsaťročný sympatický mladík na chodbe Autistického centra Andreas. Spýtavo na neho hľadím, ale vysvetlenie od neho nedostávam. Ani nemôžem. Edin trpí atypickým autizmom a mentálnou retardáciou.

.týždeň

Pezinok v Luxemburgu

.časopis .reportáž

Čo majú spoločné malé mesto a malý štátik? Veľký prípad. Minulý týždeň sa Súdny dvor Európskej únie (SD EÚ) zaoberal sporom vo veci Pezinskej skládky.

.týždeň

Kto sú americkí židia?

.lukáš Krivošík .časopis .reportáž

Ich vplyv na USA i beh sveta je opradený legendami. Čo o ňom však hovoria samotní ľudia, ktorí židovskú vec obhajujú profesionálne? Prečo sú americkí židia takí úspešní? A prečo aj nežidovskí Američania podporujú Izrael?

.týždeň

Americké hľadanie

.lukáš Krivošík .časopis .reportáž

Keby sa to tak nebilo s povestným americkým optimizmom, dalo by sa povedať, že Spojené štáty oblieha „blbá nálada“. Krajina neobmedzených možností, za akú ju označuje otrepané klišé, nevie, akou cestou sa má uberať.

.týždeň

Znásilnené Haiti

.denisa Augustínová .časopis .reportáž

Podľa OSN sa stala v roku 2008 polovica mladých žien a dievčat z najchudobnejšej krajiny západnej pologule obeťou znásilnenia. Dnes, teda dva roky po zemetrasení, tieto alarmujúce správy masívne pribúdajú.