Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.ostatné
.týždeň

Priama reč Lucie Piussi

.lucia Piussi .časopis .ostatné

Ferko má čoskoro osem týždňov. Leží v kuchyni na prenosnom ležadle a pozoruje oranžový plagát s kocúrom, čo visí na stene. Smeje sa, volá naňho, vydáva zvuky ako vtáčik. Pozorujem a neodvažujem sa rušiť. Je to fascinujúce. Len žasnem. Celé dni. Keď mi ho prvýkrát priložili k tvári a prihovorila som sa mu, otvoril jedno oko, zahľadel sa na mňa ako Bud Spencer a predtým, než spustil ďalšiu litániu, započúval sa do môjho hlasu. Odvtedy komunikujeme. Nemôžem od neho odtrhnúť zrak. Mám pocit, že ho poznám dávno. Vždy som si myslela, že mať dieťa je len ťažká drina a lopota. Ako keby nebola drina nahrávať pesničky!

.týždeň

Dupľa Ľudmily Jozefákovej

.ľudmila Jozefáková .časopis .ostatné

Správu o očakávaní dvojičiek som prijala s radosťou, utešovala som zdeseného manžela a aj seba predstavou, že všetko si odtrpím iba raz a budeme sa tešiť z „dvoch detí jednou ranou". To som vôbec netušila, čo ma čaká. Blahoželania, čo zneli ako úprimné sústrasti, som nebrala vážne a verila, že to určite nie je také náročné. No odkedy sa narodili, pohľad do zrkadla mi nerobí dobre. Ani ten naokolo, na náš byt. Všetko v bojovom stave. A k tomu nekonečná únava. Ale mať dvojnásobnú materskú nádielku má aj svoje výhody.

.týždeň

Očami Doroty Nvotovej

.dorota Nvotová .časopis .ostatné

... a to som si myslela že pravidelné návštevy psychiatra, vlastná hudobná tvorba, motanie sa po Himalájach či napísanie autobiografickej knihy sú už úplné maximum, čo môže človek urobiť na získanie maximálnej sebareflexie...omyl. Vlastné dieťa to všetko ďaleko predstihuje. Za tie tri týždne som sa naučila o sebe strašne veľa. Naučila som sa chápať, riešiť a akceptovať svoje vlastnosti a chyby, o ktorých som dávno vedela. To dieťa je, aj keď sa človek naozaj snaží neprojektovať sa do neho, dokonalým zrkadlom.

.týždeň

Zrodil sa nový človiečik

.časopis .ostatné

Vianoce sú aj oslavou života a poctou žene - matke. Matkami sa v tomto roku stali aj dve naše stĺpčekarky Dorota a Lucia i naša manažérka Ľudmila, ktoré opísali svoju novú skúsenosť. Ich krátke texty dopĺňajú fotografie argentínskej fotografky, ktorá zdokumentovala svoje tehotenstvo.

.týždeň

Hrdinovia, vodcovia, lídri

.daniel Bútora .časopis .ostatné

Ľudia si v dejinách vždy hľadali hrdinov, ideály, voči ktorým si môžu pomeriavať svoje vlastné životy. Moderný svet je však čoraz viac svetom bez hrdinov. Dokonca aj osobnosti, o ktorých prínose či zaujímavosti nepochybujeme, vykresľujeme čoraz plastickejšie.

.týždeň

Hudba čaká na digitálnu spásu

.alexander Mravčák .časopis .ostatné

Internet zasadil hudbe ranu. Teraz sa ju snaží zachrániť tak, že zabúda na albumy a začína s predplatným. Za hudbu si platia každý mesiac milióny ľudí, ale o slovenské peniaze zatiaľ veľ ké služby nestoja.

.týždeň

Baráti szavak Štefan Hríbnek

.lászló Surján .časopis .ostatné

Surján László, az Európai Parlament alelnökének szavai Štefan Hríbnek, pozsonyi újságírónak, a Charta XXI. Mozgalom által alapított Megbékélési és Együttműködési Díj legelső díjazottjának.

.týždeň

Priateľské slová Štefanovi Hríbovi

.lászló Surján .časopis .ostatné

Podpredseda Európskeho parlamentu László Surján odpovedá Štefanovi Hríbovi, prvému držiteľovi Ceny zmierenia a súdržnosti

.týždeň

Múzeum dizajnu, prosím

.časopis .ostatné

V tom názve výstavy je skryté všetko. To, že jej témou je komunikácia, aj to, že nám chýba múzeum dizajnu a aj to, že hádam už nepotrvá dlho, kým sa po vytočení správneho čísla v telefóne ozve „Múzeum dizajnu, prosím.”

.týždeň

Rituály pri pytačkách

.tomáš Čejka .časopis .ostatné

Na jar akoby sa všetky zvery zbláznili - vyliezajú z nôr, škár, puklín či dutín a utekajú na rande, pričom niektoré samčeky zúrivo bojujú o samičky a mnohé z nich aj o vlastný život.