Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

Hľadanie pokoja

.časopis .kritická príloha 29.07.2007

Niekde na východnom stredozemskom ostrove, presne v strede malého mesta postaveného na jemne sa zvažujúcich kopcoch, sedí moderný gréckokatolícky kláštor obohnaný nízkym múrom.

.týždeň

Súfizmus s nádejou

.časopis .kritická príloha 29.07.2007

Miesto perzského súfistického básnika z 13. storočia Džaláluddína Rúmiho (1207 – 1273) v panteóne zbožňovaných majstrov a svätých je trvalé.

.týždeň

Integrálna teória všetkého

.časopis .kritická príloha 29.07.2007

je podtitul knihy, ktorú napísal Ervin Laszlo (Pragma, Praha 2005). Jej hlavný titul je Ákášické pole. Ervin Laszlo je ozajstná celebrita. Maďarský emigrant, pôvodne huslista, neskôr filozof samouk, systémový teoreti k, expert na riešenie problémov Sever – Juh, člen expertného tímu prognóz pre Európu a svet.

.týždeň

Ekonomickí červení: diagnóza

.časopis .kritická príloha 22.07.2007

Zábavnejší než apokalyptickí zelení sú ekonomickí červení. Ekonomicky červený nie je nevyhnutne socialistom; nemusí veriť, napríklad, na zrušenie súkromného vlastníctva, na plánované hospodárstvo či na chápanie zisku ako antisociálneho zločinu.

.týždeň

S alternatívnymi palivami k drahšiemu chlebu

.časopis .kritická príloha 22.07.2007

Podľa Medzinárodnej organizácie pre poľnohospodárstvo a potraviny (FAO) by sa ceny potravín v najbližších desiatich rokoch mali zvýšiť o 20 až 50 percent. Ekonómovia varujú pred potravinovou infláciou, ktorá v budúcnosti ohrozí nielen slabo rozvinuté ekonomiky.

.týždeň

O sociálnom cítení

.časopis .kritická príloha 22.07.2007

Kým som neprečítal knižku Billa Bakera Z bludného kruhu (Košice, Silvana, 2007), netušil som, že známa modlitba svätého Františka z Assisi: „Pane, daj mi pokoru prijať veci, ktoré neviem zmeniť, odvahu zmeniť všetko to, čo zmeniť môžem, a múdrosť, aby som dokázal jedno od druhého odlíšiť,“ tvorí záver dvanástich krokov Anonymných alkoholikov.

.týždeň

Znárodňovať nemožno

.časopis .kritická príloha 16.07.2007

Dňa 4. júla 2006 bola menovaná nová vláda, ktorá vďačí za svoju existenciu volebnému víťazstvu strany SMER – Sociálna demokracia. V kampani sa najviac neuveriteľných sľubov ušlo zdravotníctvu.

.týždeň

Koľko treba národných parkov?

.časopis .kritická príloha 16.07.2007

Rozruch okolo najnovších počinov vlády v súvislosti s ochranou prírody na Slovensku naznačuje, že sa opäť bude riešiť otázka, aká výmera národných parkov má byť pre Slovensko „tak akurát“.

.týždeň

Text a život

.časopis .kritická príloha 16.07.2007

Mnohé z kníh som nebol schopný prečítať či dočítať a nebolo to len preto, že by ma nudili alebo že by som im nerozumel. Stávalo sa, že keď som narazil na slovo, vetu, myšlienku, začal sa v mojej hlave odohrávať príbeh a aby som ho mohol sledovať, knihu som zavrel.

.týždeň

MUDr. Džihád

.časopis .kritická príloha 15.07.2007

Keď vysvitlo, že viacerí podozriví v kauze nevydarených teroristických útokov v Glasgowe a v Londýne sú lekári, alebo aspoň pracujú v zdravotníctve, vyvolalo to aj zdesené a nechápavé komentáre.