Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

O konci multikulturalizmu

.ladislav Kováč .časopis .kritická príloha

Multikulturalizmus je mŕtvy, znie západnou Európou. Slovenska sa multikulturalizmus netýka; jeho problém je v tom, že je multietnickým spoločenstvom – počúvame u nás. Naozaj je to tak?

.týždeň

Demokracia a neinformovaní voliči

.matěj Šuster .časopis .kritická príloha

Je známe, že typický volič je neinformovaný a často je aj pod vplyvom systematicky skreslených názorov. V testoch objektívnych politických znalostí sa približne tretina občanov javí ako vyložení „politickí nedoukovia“.

.týždeň

Prečo je existujúca podoba demokracie zlá

.oliver Andrásy .časopis .kritická príloha

Poviem to z mosta doprosta: myslím si, že demokracia tak, ako ju poznáme, je prekonaný, zlý systém. A nič na tom nemení skutočnosť, že väčšina jej priaznivcov to myslí s nami úprimne a čestne. Lebo bohužiaľ, ani tí najčestnejší ľudia v zlom systéme nič nezmôžu.

.týždeň

Niečo tu chýba

.tomáš Zálešák .časopis .kritická príloha

Rozhovor s Markom Soloninom prináša riziko, že čitateľ, dojatý niektorými odsekmi a racionálne presvedčený inými, mimovoľne akceptuje aj tie, ktorým, obávam sa, chýba dostatočná zdokumentovanosť a testovateľnosť, a ani z tých ostatných nutne nevyplývajú.

.týždeň

Churchill by Stalinovi zatlieskal

.tomáš Klubert .časopis .kritická príloha

Len máloktorá udalosť dejín 20. storočia je stále opradená toľkými nánosmi legiend, mýtov a ideologických klišé ako príčiny a pozadie nemecko-sovietskej vojny v rokoch 1941–1945.

.týždeň

Červená armáda viedla dve vojny

.matúš Korba .časopis .kritická príloha

Je Rus a kritizuje ruskú verziu dejín druhej svetovej vojny. Používa pritom ruské archívy. A tvrdí, že nový pohľad na dejiny potrebuje najviac ruská spoločnosť. Mark Solonin.

.týždeň

Kedy budeme mať špičkovú univerzitu?

.štefan Hríb .časopis .kritická príloha

Minulý rok oslávila Univerzita Komenského 90. rokov od svojho vzniku. V tejto súvislosti sa na stránkach .týždňa rozvinula diskusia, prečo na pôde inštitúcie, ktorá by mala byť elitnou, tak často víťazí priemer. Je to v malej krajine, navyše zaťaženej desaťročiami komunizmom, nevyhnutnosť, alebo máme na to byť lepší? Aj o tom na pôde Univerzitného pastoračného centra v Bratislave diskutovali pred stovkami študentov hostia Štefana Hríba: prorektor Univerzity Komenského Peter Osuský, vysokoškolský učiteľ Ľubomír Tomáška a vysokoškolský učiteľ fyziky a redaktor .týždňa Martin Mojžiš.

.týždeň

Vládne tu presvedčenie, že občan nič nezmení

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha

Rozhovor s právnikom a poslancom NR SR za KDH Radoslavom Procházkom o doterajších referendách.

.týždeň

Nesmelý hlas ľudu

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha

O dva týždne budeme poznať výsledok ďalšieho slovenského referenda. Vlastne, s najväčšou pravdepodobnosťou ho poznáme už dnes. Účasť voličov nedosiahne, tak ako v predchádzajúcich hlasovaniach s výnimkou jedného, nutných 50 percent. Smutná tradícia.