Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

KGB má svoj štát

.časopis .kritická príloha

Hydra KGB poskytovala komunistickému režimu v Sovietskom zväze životne dôležité služby doma i v zahraničí. Režim by bez nej neprežil ani mesiac. Mnohokrát zmenila meno, nikdy však nezmenila seba na svoj demokratický opak. Vždy bola netransparentným štátom v štáte. Teraz sa v Rusku stala štátom samotným.

.týždeň

Kemalizmus (možno) zomrie

.časopis .kritická príloha

Kemalizmus je ideológia, ktorou sa Turecko riadilo viac než osemdesiat rokov. Názov má po zakladateľovi moderného sekulárneho tureckého štátu Mustafovi Kemalovi, ktorý dostal politické meno Atatürk, „otec Turkov“. Atatürk urobil pre svoju krajinu to, čo odvtedy neurobil nijaký štátnik v islamskom svete – dôsledne politicky modernizoval a sekularizoval krajinu.

.týždeň

Prezident s islamským srdcom

.časopis .kritická príloha

Ak je turecká Strana spravodlivosti a pokroku (AKP) obdobou nemeckých kresťanských demokratov, tak Abdulláh Gül je potom tureckým Helmutom Kohlom. Toto prirovnanie vyslovil taliansky denník Il Giornale a je vcelku namieste.

.týždeň

Pravší odtieň zelenej

.časopis .kritická príloha

Konzervativizmus je o zachovaní vecí cenných vo svojej podstate – ekonomického kapitálu, sociálneho kapitálu a prírodného kapitálu. Používam slovo „kapitál“ úmyselne, lebo oponenti konzervativizmu vravia, že nie je ničím iným ako apologetikou kapitalizmu.

.týždeň

Má pacient žobrácky klobúk?

.časopis .kritická príloha

Viem, viem. Obvykle sa hovorí o žobráckej palici. Tentoraz však nie je reč o charakteristike pacienta, respektíve o dôsledkoch osobných rozhodnutí, ktoré sa týmto pojmom zvyčajne označujú. Žobrácky klobúk preto, lebo priliehavejšie označenie postoja viacerých poskytovateľov voči svojím pacientom mi nenapadlo.

.týždeň

Zo Saddámovho Iraku do utópie

.časopis .kritická príloha

Ako tak popíjali biele víno pri obede s výhľadom na Stredozemné more, skoro sa medzi turistami vo foyeri veľkého hotelu v Tel Avive stratili. Táto dvojica však nepatrila k obyčajným návštevníkom.

.týždeň

Integrácia alebo islamizácia?

.časopis .kritická príloha

Zásluhou politikov a médií spravidla rozlišujeme len medzi dvoma skupinami moslimov v Európe: Na jednej strane tí nebezpeční, radikálni moslimovia, ktorí organizujú teroristické útoky, na druhej strane tí umiernení moslimovia, ktorí sa venujú svojmu náboženstvu.

.týždeň

Čo cítim, myslím, mám... som Ja.

.časopis .kritická príloha

Ja sa stotožňuje s náboženstvom, komunitou, postojom, kultúrou, pozíciou, ideálom, módou, nahromadenými poznatkami, skúsenosťami. Ja nechce byť osamelé a neisté, túži po bezpečí.

.týždeň

Hana Ponická

.časopis .kritická príloha

Nebyť tej jednej knihy, možno by ostala Hana Ponická (15. 7. 1922 – 21. 8. 2007) v pamäti slovenskej literatúry autorkou detskej knihy O Štoplíkovi (1961) a prekladateľkou. Tou jednou knihou sú Lukavické zápisky.

.týždeň

Minimum z minima

.časopis .kritická príloha

Takzvanú uhorkovú sezónu využilo Ministerstvo zdravotníctva plodne. Dalo do pripomienkového konania dve novely reformných zákonov a dlhoočakávané nariadenie vlády o minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Novinársky je nariadenie vlády príťažlivé, pretože si ho skoro všetci, aj odborní novinári, zamieňajú s rušením nemocníc.