Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

Príbeh profesora Piffla

.časopis .kritická príloha

Posledné májové týždne sme s kolegami žili intenzívnou prípravou konferencie a výstavy k storočnici českého architekta, profesora Alfreda Piffla (1907 – 1972) – vynikajúceho pedagóga, architekta - pamiatkara, historika architektúry, archeológa, výtvarníka a múzejníka, prvého dekana Fakulty architektúry a pozemného staviteľstva v Bratislave.

.týždeň

Kaddáfího cenotvorba

.časopis .kritická príloha

Životy bulharských sestričiek a palestínskeho lekára boli vykúpené zrejme nemalými finančnými prostriedkami. Každému normálnemu človeku určite odľahlo a vlády, ktoré peniaze poskytli, ich určite oželejú. A nielen to.

.týždeň

O líbyjskej spravodlivosti

.časopis .kritická príloha

Palestínsky lekár Ašraf al-Hazuz, dnes 37-ročný, spomína na osem rokov, ktoré strávil v líbyjských väzeniach. Opisuje mučenie, ktoré si vytrpel u Kaddáfího zabijakov, a utrpenie piatich bulharských zdravotných sestričiek, ktoré boli uväznené spolu s ním.

.týždeň

Komunita

.časopis .kritická príloha

je to miesto, kam patríme, kde sme svoji medzi svojimi, kde si môžeme bez obáv „pustiť hubu na špacír“, ukryť sa, mať útočisko. Teda minimálne tak vyzerá sen o komunite.

.týždeň

Klebety z Derry/Londonderry

.časopis .kritická príloha

Je jedenásteho júna 2007 v Derry/Londonderry. „Existuje moja pravda, tvoja pravda, a pravda... to je také čínske príslovie,“ vysvetľuje mi John Bell, asi tridsaťročný historik, ktorý sa v Belfaste venuje severoírskym etnickým konfliktom.

.týždeň

Chvála slovníka

.časopis .kritická príloha

Aby sa prebaly Slovníka slovenského jazyka nerozpadli, prelepili sme ich doma lepiacou páskou. Náš Česko-slovenský slovník má rozstrapkané okraje. Nemecko-slovenský slovník už dostal novú väzbu. Slovníky cudzieho jazyka sú ohmatané, Synonymický slovník slovenčiny je ešte zánovný

.týždeň

Slovo bruchatým priateľom

.časopis .kritická príloha

Spočiatku sa každému zdá, že veľké brucho získané vďaka výhodám i nevýhodám stredného veku pôsobí problémy len vlastnej márnivosti na kúpalisku a pri zaväzovaní šnúrok na topánkach. Mnohí majitelia si ho láskyplne tľapkajú. Zlá správa, priatelia.

.týždeň

Adiponektín a spol.

.časopis .kritická príloha

Bunky tukového tkaniva produkujú proteíny, hormóny, ktoré sa nazývajú adipokíny alebo adipocytokíny. Sú rôzne a s rôznou funkciou. Patria k nim napríklad leptín, adiponektín, resistín, TNFα (alfa faktor tumorovej nekrózy, RBP4 (retinol viažuci proteín 4). Intenzívne sa skúma ich úloha v regulácii chuti do jedla,

.týždeň

Tuk, čuduj sa svete, pracuje

.časopis .kritická príloha

Teda nie tuk v podobe údenej slaninky, to je už nebohý tuk. Žije ten tuk, ktorý je súčasťou živého organizmu. Ale nik mu nepripisuje aktívny pracovný život.

.týždeň

Hľadanie pokoja

.časopis .kritická príloha

Niekde na východnom stredozemskom ostrove, presne v strede malého mesta postaveného na jemne sa zvažujúcich kopcoch, sedí moderný gréckokatolícky kláštor obohnaný nízkym múrom.