Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kritická príloha
.týždeň

Bez Palka s Mikloškom?

.štefan Hríb .časopis .kritická príloha

Na prvý pohľad sa zdá toto: František Mikloško a Vladimír Palko odchádzajú z verejného života a s nimi odchádza aj celý jeden spôsob videnia sveta. Veľká prehra - ich osobne, aj ich videnia sveta. Myslím si, že tento prvý pohľad klame.

.týždeň

Neboli to obyčajné voľby

.františek Šebej .časopis .kritická príloha

Neboli to obyčajné voľby a nebola to ani štandardná volebná kampaň. Slovenské parlamentné voľby 2010 boli takmer rovnako prelomové ako tie v roku 1998.

.týždeň

Ústa plné národa a dejín

.františek Šebej .časopis .kritická príloha

Existuje kategória slovenských politikov, ktorá si berie do úst národ a jeho dejiny zvlášť často. Teda omnoho častejšie, ako diktuje kalendár štátnych sviatkov.

.týždeň

Fico historikom

.tomáš Gális .časopis .kritická príloha

Svätopluk, starí Slováci, Jánošík, SNP, koniec druhej svetovej vojny, 21. august 1968, 17. november 1989 – dôležité pojmy a dátumy slovenskej histórie, dôležité pojmy a dátumy pre premiéra Roberta Fica.

.týždeň

Premiér garantoval našu nezávislosť

.martin Hanus .časopis .kritická príloha

Rozhovor s profesorom Milanom Šikulom, riaditeľom Ekonomického ústavu SAV, o kvalite Stratégie a vízie a o tom, prečo sa ekonómom nedarí presadiť v zahraničí.

.týždeň

Svet podľa SAV

.martin Hanus .časopis .kritická príloha

Koncom apríla sa ukončila verejná oponentúra dokumentu, ktorým chceli slovenskí vedci podať správu o stave krajiny a načrtnúť jej víziu. Ostalo len pri pokuse. Vedci nepodali správu o stave krajiny, ale o biede našich spoločenských vied.

.týždeň

Nukleárne rúhanie

.františek Šebej .časopis .kritická príloha

Príbeh summitu summitov a novej zmluvy START Americkému prezidentovi Barackovi Obamovi sa v krátkom časovom slede podarili dve mediálne akcie s nukleárnym kontextom. S ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom podpísal v Prahe novú verziu zmluvy START a hneď nato hostil vo Washingtone summit 47 štátov, ktorý mal ambíciu ochrániť existujúci nukleárny štiepny materiál pred rukami teroristov. Celkom príznačne to médiá síce oslávili, ale dosť vlažne. A na druhý deň zabudli.

.týždeň

Paradisus Iudeorum

.samuel Marec .časopis .kritická príloha

"Nebo šľachty, očistec mešťanov, peklo sedliakov a raj Židov", tak sa o Poľsku hovorilo za Žigmunda I. Starého a Žigmunda II. Augusta. Paradisus Iudeorum.

.týždeň

Myslieť proti sebe

.marek Debnár .časopis .kritická príloha

Pred tridsiatimi rokmi zažil Paríž jedno zo svojich najväčších predstavení. Dav, v ktorom kráčalo vyše päťdesiattisíc ľudí rôzneho vzdelania, rasy či úplne protikladných politických názorov, nasledoval jeho paralyzovanými ulicami rakvu. Ležal v nej Jean-Paul Sartre. Žiadnemu intelektuálovi pred ním a ani po ňom (filozofovi už vôbec nie) sa nepodarilo vstúpiť do povedomia más tak ako jemu.

.týždeň

Dravce nad horami

.františek Šebej .časopis .kritická príloha

Nad pakistanskými horami, tak vysoko, že ich zo zeme nie je vidieť ani počuť, lietajú lietadlá bez pilotov a predsa nie bez pilotov. Ich piloti sedia v klimatizovanom centre kdesi v Nevade či v Langley v USA, pred sebou majú obrazovky, na ktorých je to, čo vidia oči – kamery lietadla a v rukách nie knipel lietadla, ale joysticky a lietadlá nad pakistanskými horami robia presne to, čo im ich ruky povedia.