Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Stredná Európa Luboša Palatu

.luboš Palata .časopis .európa

„Je to náš najčítanejší článok. Predstav si toto,“ chválil sa mi pred časom známy, ktorý v Česku prevádzkuje server o Severoatlantickej aliancii. Teda záležitosť, na ktorú okrem vojakov, bezpečnostných analytikov a školskej mládeže, ktorá to potrebuje na nejaký svoj referát alebo na skúšanie, zavíta málokto.

Článok, ktorý sa stal v dňoch, keď vyšiel, jedným z najčítanejších na českom internete, bol vlastne o poľskej armáde. Ale mal dobrý, príťažlivý titulok, čo, ako vám povedia internetoví špecialisti, je na článku na internete to najpodstatnejšie: „Najsilnejšia armáda na okolí? Bojovať s Poliakmi by bolo zničujúce.“
Je, samozrejme, otázka, čo sa myslí pod pojmom „okolie“, ale evidentne to nie je Nemecko, pretože to by dalo Poliakom na frak, hoci početne sú na tom Nemci napodiv rovnako ako Poliaci – majú v zbrani približne stotisíc mužov. Pre Česko je porovnanie s Poliakmi zaujímavé preto, že je to jediná krajina na okolí, ktorú sme v minulom storočí jednoznačne porazili, a to v dvadsiatych rokoch v bojoch o Tešínsko. Dnes by sme dostali na frak, vojakov máme trikrát až štyrikrát menej, výzbroj porovnateľnú, ale tá poľská je zo všetkých strán oveľa početnejšia a Poliaci majú vďaka masívnemu nasadeniu tisícok vojakov v Iraku a Afganistane oveľa väčšie bojové skúsenosti.
Lenže u vás na Slovensku sa nezaoberáte Poliakmi, napokon, kto by sa cez tie Tatry šplhal, a na Orave ste si to už ako-tak vybavili, ale ako obyčajne – Maďarmi. Stačil akýsi ukričaný kandidát maďarského Jobbiku, ktorý zmiešal v jednej vete zmenu hraníc a nutnosť posilnenia maďarskej armády, a už sa zjavil Ján Slota a  slovenskému národu oznámil, že vojnu s Maďarmi by Slováci prehrali. Bojaschopný je vraj len jeden pluk v Žiline, inak to nestojí za nič a Maďari pritom už nacvičujú prechod vodných tokov, rozumej Dunaja.
Dal som si tú námahu a niečo som si o maďarskej armáde zistil. Pravda, je o niečo väčšia (asi o tretinu) ako tá slovenská, ale s výzbrojou na tom oveľa lepšie nie je, modernizované slovenské MiG-y 29 by tie maďarské Gripeny zvládli, tanky sú na tom podobne... Ale hlavne, keby už náhodou k niečomu  pre maďarskú menšinu na juhu Slovenska došlo, nebudete v tom sami. Na nás Čechov by som sa veľmi nespoliehal, ale rozširovať územie by Maďarsko nenechali ani Rumuni, ani Srbi a možno ani Chorváti. Myslím, že by to rýchlo dopadlo ako po prvej svetovej vojne, keď síce českí sokoli zubami-nechtami držali Nízke Tatry a v Prešove sa pod patronátom maďarských boľševikov vyhlasovala Republika rád (vedená nymburským Čechom Františkom Janouškom), ale potom sa do toho dali Srbi a Rumuni a rumunské vojská vpochodovali 3. augusta 1919 do Budapešti.
Je dosť pravdepodobné, že keby sa situácia z roku 1919 mala zopakovať, dopadne to pre Maďarsko rovnako, pretože sú veci, v ktorých vtedajšia Malá dohoda funguje dodnes. Takže maďarských vojakov by som sa nebál. Ale Jána Slotu, toho áno. Toho totiž už na Slovensku máte.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite