Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.divadlo
.týždeň

My, láskaví zbabelci

.časopis .divadlo

Po mimoriadne úspešnej „sezóne hriechu” sa premiérou Karvašovej Polnočnej omše začala v Slovenskom národnom divadle sezóna „slovenská”. A začala sa veľmi dobre.

.týždeň

Povstanie v desiatich obrazoch

.časopis .divadlo

V predvečer 70. výročia SNP mala v Divadle Aréna premiéru inscenácia Povstanie. Tvorí ju desať scénických obrazov od siedmich autorov. Režisérka Sláva Daubnerová z nich vytvorila znepokojivé, v mysli dlho pretrvávajúce divadlo.

.týždeň

Konzum náš každodenný

.peter Scherhaufer .časopis .divadlo

„Sme produktom kapitálu a žijeme len dovtedy, pokiaľ to chcú tí, ktorí nám vládnu... Tí, ktorí potrebujú našu prácu, aby mali zisk...“ Bratislavské divadlo Aréna uviedlo divadelnú hru Karl Marx Kapitál, ktorú na objednávku napísal Peter Lomnický, známy najmä ako prekladateľ divadelných hier. Jeho monologický pamflet, ktorý cituje Marxa, Žižeka, Palahniuka, Houellebecqa či Becketta, otvorene pomenúva hybné sily trhovej spoločnosti, ale aj ich bezprostredné dopady na život a psychiku jednotlivca či ekosystém. Robí tak inteligentne, s nadhľadom a vtipne. V Lomnického texte neexistuje hluché miesto, každá veta má svoj význam a každá myšlienka svoju hĺbku a silu.

.týždeň

Prečo je klaun smiešny?

.časopis .divadlo

„Bude tu Mateo Destro, nechceš s ním spraviť rozhovor?” spýtala sa ma Sisa Michalidesová, džezová hudobníčka a herečka z divadla Úsmev. Keďže je nemožné Sise čokoľvek odmietnuť, súhlasil som. Dobre som urobil.

.týždeň

Láska na Kryme, rozpaky v Astorke

.časopis .divadlo

Počas veľkonočného týždňa boli v bratislavskom Divadle Astorka premiérové predstavenia hry Slawomira Mrożeka Láska na Kryme. Výborní herci odohrali rozpačité divadlo.

.týždeň

Prekonávanie osudu v premenlivom vesmíre

.peter Scherhaufer .časopis .divadlo

O Jane Eyrovej a Ilúziách v Činohre SND sa hneď po premiérovom víkende rozchýrilo, že ich v každom prípade treba vidieť. Nezhodli sa na tom len divadelní kritici, ale aj diváci, vďaka ktorým sú obe inscenácie na niekoľko týždňov dopredu beznádejne vypredané.

.týždeň

Bocatius v Schusterlande

.tibor Ferko .časopis .divadlo

Štátne divadlo Košice zaradilo do svojho repertoáru divadelnú hru bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera Bocatius o známom humanistickom vzdelancovi a košickom ricárovi. Štvrtý postnatálny Bocatius (dve rozhlasové podoby, jeden happening) Rudolfa Schustera stavia autora do roly obetavého odkrývateľa stáročiami zanesených stôp po košickom richtárovi (1569 – 1621).

.týždeň

Kde sa skrýva Opulentná sviňa?

.alena Bodingerová .časopis .divadlo

V divadelnom štúdiu súboru Disk v Trnave na Kopánke mala premiéru inscenácia Opulentná sviňa. Je to zvláštna správa o svete, o tom, čo žijeme, ako sa nám darí, kam sme sa dostali.

.týždeň

X Apartments - divadelná cesta

.jana Bodnárová .časopis .divadlo

V Košiciach sa hralo divadlo v bytoch, prípadne v iných nedivadelných priestoroch. Každé predstavenie sa pritom odohralo vždy len pre dvoch divákov.

.týždeň

Divadelná Nitra znepokojujúca

.časopis .divadlo

Prvá, víkendová časť festivalu Divadelná Nitra bola slnečná, príjemná, no hlavne znepokojujúca. Človeku zostali v mysli dve podobné mená: Toufar a Coufal.