Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prisahať na tú istú ústavu ako Kotleba?

.andrej Bán .časopis .téma

Zakladala Divadlo z pasáže, kde hrajú postihnutí herci. Vedie v Banskej Bystrici občiansky odpor proti županovi Kotlebovi, pomáha ako dobrovoľníčka utečencom na hraniciach, ...

... bude poslankyňou za OĽaNO. Viera Dubačová.

chodíš od zvolenia Kotlebu za župana po celom Banskobystrickom kraji na besedy s mladými. Čo vedia o holokauste či o Tisovi?

Z drvivej väčšiny nič. Nemali preto šancu prečítať a pochopiť metafory v divadelnej inscenácii Krajina nepokosených lúk, ktorá je o extrémizme. Mýlia si Nežnú revolúciu so SNP, tridsaťročnú vojnu so storočnou. Mali sme tu v divadle v Bátovciach dvadsať zájazdov zo škôl z Nitry či z Bystrice, čo už je pomerne veľká vzorka, na ktorej sa dá niečo zistiť. Diskusie po predstavení trvali aj dve hodiny alebo viac. V tejto dedinke, ktorá má vyše tisíc obyvateľov, získal Kotleba teraz vyše jedenásť percent. Nečakali sme to. A pritom vzdelaní Rómovia sa museli odtiaľto pred dvadsiatimi rokmi odsťahovať pre petície proti nim. Toto je smerácka oblasť.

hlavnou postavou hry je otec, ty hráš jednu z víl, jeho dcér. O čom je tvoja postava?

Nahovorila ma na to režisérka Iva Ditte Jurčová. Je to taká slovenská dcéra, ktorá si drží svoj názor. Je dôležité, že hra vznikla ako reflexia krajiny teraz a tu. A hľadala historické súvislosti. Alegorická hra so symbolmi, na prvý pohľad ťažká a komplikovaná. Každá postava má svoj veľký monológ. Aj moja. O asymetrii, o pestrosti sveta a jej vnímaní. O orientovaní sa v tom a múdrosti. Je tam aj duchovná bieda a vykorenenosť Slovákov, ktorí sa nevedia ukotviť a preto si vymýšľame, hatláme dejiny. V hre otec ríše ide chrániť svoje územie pred náletmi cudzích expanzných rastlín. Teda militaristický motív, pričom to bolo napísané pred migračnou krízou. Je to akoby náš gén, že sa musíme brániť pred cudzím.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite