Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Špecializovaný trestný súd rozhodol, že Mariána Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmeniek nevezme do väzby.

Ako som sa rozhodol

.štefan Hríb .časopis .editorial

Ešte nikdy mi to netrvalo tak dlho. Lámal som si hlavu, spytoval si svedomie, počúval som iných, aj zopár hádok prebehlo. Napokon som prišiel k rozhodnutiu, s ktorým viem žiť.

Najskôr poviem, že účasť či neúčasť na voľbách nepovažujem za morálne opozity. V tomto sa nezhodnem s inak sympatickou kampaňou Hráme o veľa. Vzhľadom k povahe demokracie je, samozrejme, viac situácií, keď je voliť takmer povinnosťou, a povedal by som, že naozaj morálnou – tak to bolo v prvých slobodných voľbách, ale aj v roku 1998 či vo viacerých voľbách prezidenta. Ale tiež existujú situácie, keď nevoliť nie je prejavom nezáujmu a pasivity, ale skôr poznania, či dokonca morálneho posúdenia – tak som to s dovolením vnímal pri voľbe medzi Mečiarom a Gašparovičom.

Nakoľko sú nadchádzajúce voľby v tej či onej kategórii, je vecou individuálneho vhľadu do aktuálnej ponuky a tiež svedomia. Preto som neburácal, že teraz musí každý voliť. A preto som s nevôľou prijímal tlak mojich priateľov, že nesmiem ani len zauvažovať o nevolení. Všetci smieme, dokonca musíme, ak to nemáme politikom uľahčovať.

Pri mojom rozhodovaní hrali napokon najväčšiu rolu dva faktory – miera poznania a miera zodpovednosti.

Podľa mojej skromnej miery poznania je ponuka v týchto voľbách najslabšia od roku 1989. Už dlho vnímam, že väčšina opozície je zbabelá, narcistná a aj zúfalo netvorivá. Kde sú časy reformných nápadov z 90. rokov? Kde sú systémové riešenia zdravotníctva či školstva? A kde je odvaha zastať sa slabých, trpiacich či menšín? Toto poznanie mi nahováralo, že správnou reakciou, ale tiež vkladom pre budúcnosť, môže byť tentokrát nevoliť.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.štefan Hríb .časopis
.diskusia
.neprehliadnite