Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra:Štúdium latinčiny aj marketingu

.časopis .téma

    Petra Aschenbrierová patrila vlani medzi dvoch slovenských študentov, ktorí maturovali z latinčiny. Po skončení gymnázia v Tisovci študuje marketing a francúzštinu na Canterbury Christ Church University vo Veľkej Británii.


   .prečo ste sa ako budúca študentka marketingu rozhodli na strednej škole práve pre latinčinu?
    Štúdium jazykov ma vždy zaujímalo, a keďže mnohé slová, či už vo francúzskom alebo v anglickom jazyku, ktoré som dovtedy študovala, majú svoj pôvod práve v latinčine, zvolila som si ju ako tretí cudzí jazyk, z ktorého som sa potom neskôr rozhodla ajmaturovať.   
    .a tento výber spätne neľutujete?
    Neľutujem to. Základy gramatiky a slovná zásoba, ktorú som nadobudla, mi doteraz pomáhajú pri štúdiu a odvodzovaní cudzích slov.

    .nie je to nudné študovať „mŕtvy“ jazyk?
    Štúdium latinčiny je zaujímavé, lebo je poprepájané s filozofiou a históriou. Mnoho ľudí môže vnímať latinčinu ako memorovanie gramatických pravidiel, no mne sa latinčina spája so zábavou, pretože vďaka nej môžem rozlúštiť staré latinské nápisy na nejakej historickej budove či v latinskej Biblii, čo je skvelý pocit, i keď to môže byť iba pár viet, keďže som ju študovala iba dva roky.
   .nie je teda neužitočný jazyk, ktorý študentke marketingu nie je nanič?
    Nemyslím si, že latinčina je zbytočný a neužitočný predmet. Stále žije v mnohých iných jazykoch; denne sa používajú ustálené spojenia či skratky z latinčiny, ktorých znalosť patrí k všeobecnému prehľadu.
   .čo by ste povedali na nápad zaviesť latinčinu ako povinný jazyk?
    Latinčina by mala byť sprístupnená viacerým študentom, pretože jej štúdium by bolo užitočné pre mnohých, ktorí uvažujú o štúdiu práva, medicíny, histórie, teológie, filozofie či jazykov. Na druhej strane však nesúhlasím so zavedením povinnej latinčiny do škôl, pretože i napriek jej významu a využitiu vmnohých smeroch ju mnoho ľudí nepotrebuje študovať a pre niekoho, kto sa chce uberať úplne iným smerom, by štúdium latinskej gramatiky mohlo byť prílišnou záťažou na úkor iných, pre neho zaujímavejších či potrebnejších predmetov.
   .vedia vaši súčasní spolužiacina anglickej vysokej škole po latinsky?
    Ani nie. Veľmimálo ľudí sa tu zaujíma o štúdium cudzích jazykov. Mnohí to považujú za zbytočné, keďže po anglicky sa dohovoria takmer všade. No a záujem o štúdium mŕtveho jazyka je z toho dôvodu o to menší. Zároveň je tu iný systém štúdia a nie som si istá, či sa tu vôbec dajú robiť A levels z latinčiny. Štúdiu latinčiny sa tu venuje veľmimalá pozornosť.    
   .prečo teraz študujete „užitočný“ marketing?
    Aj latinčina aj marketing ma obohatili v tom, že vnímam veci v širšom kontexte, obidva tieto predmety sú poprelínané s mnohými inými, takže vás nútia hľadať súvislosti a analyzovať, čo je,myslím, dosť podstatné. Momentálne sa venujem tomu, aby som sa zdokonalila v angličtine a vo francúzštine. Budúci rok som sa rozhodla stráviť vo Francúzsku, pretože by som rada hovorila plynulo oboma jazykmi. Ešte som sa nerozhodla, ktorým smerom by som sa chcela v budúcnosti uberať.

.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite