Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Peter Bálik
.peter Bálik
V .týždni má na starosti hudbu, šport a často spolupracuje aj na fototéme. Rád píše o hudbe a ešte radšej ju hrá. Zbiera platne, staré aj nové. Všetky peniaze, ktoré neminie za vinyl, považuje za vyhodené peniaze, nakupovanie iných vecí nepovažuje za zaujímavú činnosť, preto aj svoje obľúbené tričká a klobúky nosí až do roztrhania. Má rád nekonečné debaty o futbale, fandí pražskej Bohemke. Hrá v skupine Živé kvety.
.posledné
.týždeň

Film verzus rockumentary

.peter Bálik .časopis .film

V oskarovom súboji medzi Avatarom a vojnovým filmom Smrť čaká všade zanikol ďalší víťaz, ktorý si z ceremoniálu odniesol dve dôležité ceny – za hlavnú mužskú postavu a pôvodnú pieseň.

.týždeň

Maradona by Kusturica

.peter Bálik .časopis .film

Bohužiaľ, premiéru a derniéru v jeden deň zažil bratislavský filmový klub Nostalgia v prípade filmu Emira Kusturicu o legendárnom argentínskom futbalistovi Maradonovi.

.týždeň

Alex Chilton, Big Star R.I.P.

.peter Bálik .názory

Americká popmusic prišla o ďalšieho skvelého hudobníka. Alex Chilton, líder skupiny Big Star, zomrel v stredu vo svojom domovskom meste New Orleans.

.týždeň

Návrat folku

.peter Bálik .časopis .hudba

Ak sa poviete slovo alternatíva, mnoho ľudí si predstaví niečo veľmi ťažko počúvateľné. No do tejto škatuľky dnes patrí aj hudba, s ktorou sa vracia krása.

.týždeň

Spievam, čo sama chcem

.peter Bálik .tomáš Gális .časopis .hudba

Keby sme brali do úvahy len rebríčky popularity, svoj spevácky vrchol dosiahla v roku 1971, keď získala bronzového slávika. Napriek tomu dodnes patrí k výrazným osobnostiam českej popmusic. A to aj napriek tomu, že nikdy nenadbiehala masovému vkusu. Marie Rottrová.

.týždeň

Turbofolk

.peter Bálik .časopis

Etno, world music alebo obyčajné disko. To sú pomenovania, ktoré sa v človeku vynárajú, keď počuje pesničku Horehronie, jednu z najväčších favoritov slovenského zástupcu na Eurovízii. Ale je tu ešte jeden terminus technicus, ktorý sa dokonale hodí na pseudo-worldmusicovú pesničku v podaní mladej speváčky Kristíny. Turbofolk!

.týždeň

Muž v čiernom a bielom

.peter Bálik .časopis .hudba

Keď si pozriete obal najnovšieho albumu Johnnyho Casha Ain’t No Grave, všimnete si, že vpredu sa nás usmieva mladý zubatý chlapec a vzadu je fotka starého Casha, pozerajúceho sa spoza okna. Oba zábery ohraničujú pozoruhodný a búrlivý život legendy americkej populárnej hudby.

.týždeň

Plastic People Of The Universe: Maska za maskou

.peter Bálik .časopis .hudba

Plastici. Človek ich môže velebiť za všetko možné - no to najpodstatnejšie sa skrýva v ich hudbe. A tá je aj hlavným dôvodom, prečo kapela vydržala do dnešných dní. Ak si vypočujete ich najnovší album Maska za maskou, zistíte, že ten oheň tam stále je. No je to iný oheň ako ten, ktorý kapela rozpálila, keď s nimi hrával ešte Milan Mejla Hlavsa, ktorý zomrel v roku 2001. Nehorí ako v minulosti, ale na druhej strane príjemne ohrieva.